| CameliaCamyBlondina a întrebat:

Ce inseamna coroana dentara semifizionomica? Dentista mea vrea sa imi puna doua pe doi dinti devitalizati si din cate am vazut fatetele sunt la culoarea dintilor vecini si sunt confectionate din ceramica iar in spate au un metal argintiu.Ce parere aveti despre acest tip de coroane?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Cred ca trebuie sa ai incredere in dentista ta.
Alta varianta nu este din pacate, daca seamana cu dintii vecini este foarte bine,
Devitalizati inseamna tratati si cu pivot, pivotul din ce material este acolo este problema.

| CameliaCamyBlondina explică (pentru Raducons):

Nu au pivot, au tratament de canal si plomba.

| Raducons a răspuns (pentru CameliaCamyBlondina):

Este f bine atunci, cred ca o sa fie un pic cam mari, dar o sa tina.
Asta este tehnologia nu ai ce sa faci, ai noroc ca sunt intregi,