| RB26DETT a întrebat:

Ce inseamna daca ai VSH foarte mare? 140 mai exact, ce boli poate ascunde?
Persoana in cauza se afla internata la spital si asteapta diagnosticul, as dori sa stiu de la medici sau cei ce se pricep cu adevarat, ce ar putea indica, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

VSH-ul este o analiza nespecifica care nu poate fi interpretată de una singura. Valoarea de 140 o poate avea cinea care are o amigdalita banala, dar si cineva cu leucemie. Nu poti spune absolut nimic numai din ea. Poate indica infectie, inflamatie, anemie, cancer

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Fiind o analiza nespecifica, nu indica nimic sigur! Renunta la a interpreta de unul singur astfel de analize! Daca era ceva grav, erai la urgente deja. Lasa l pe doctorul tau sa si faca treaba!

| emilitalia a răspuns:

Valorile normale ale VHS-ului diferă în funcţie de vârstă şi sex, astfel:
Bărbaţi sub 50 de ani: < 15 mm/h
Bărbaţi peste 50 de ani: < 20 mm/h
Femei sub 50 de ani: < 20 m/h
Femei peste 50 de ani: < 30 mm/h
Nou-născuţi: între 0 şi 2 mm/h
Copii şi adolescenţi: între 3 şi 13 mm/h
Trebuie menţionat că în perioada sarcinii valorile normale ale VSH-ului sunt vizibil mai mari, acestea variind între 18 şi 70 mm/h.
140 nu este foarte mare.....este uriassss.

| Uxellodunon a răspuns:

Citez dintr-un manual de fiziologie veterinara, care citeaza din Wiiliams si Wilkins, 1996:
"VSH este crescut in oligocitemii (scaderea numarului de globule rosii), hemodilutii, cresteri ale concentratiei Ca2+si Mg2+, hiperinoza (concentratie de fibrinogen crescuta), hiper gamma globulinemie si concentratie crescuta a haptoglobinei serice."

Din ce zice aici si pe net pot fi foarte multe afectiuni responsabile, de la dezechilibru al calciului la limfom multicentric.
Nu poti sa dai un diagnostic doar uitandu-te la vsh, trebuie facuta o asociatie cu semnele clinice, anamneza si alte analize.