| Maxx23 a întrebat:

Ce înseamnă deshidratare mai exact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lipsa apei din organism

| darrio2007 a răspuns:

Nivelul apei din organism este mai mic decat ar trebui sa fie in mod normal.

| RAY a răspuns:

În momentul când organismul retine apa și ai urina portocalie, galbena, deși bea apa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai exact, să te golești de apă până să te simți că te-ai uscat.

| Zuzu1991 a răspuns:

Are un singur sens "fara apa" dar se aplica diferit
1. ca forma de conservare la legume, fructe, carne, etc.
https://www.cora.ro/......-P-2483201
legumele alea pot fi rehidratate in apa fierbinte, dar poti sa le pastrezi la temperatura camerei cativa ani buni pana le consumi
2. in organisme, ca nu ai baut apa un anumit timp, la oameni de exemplu dupa 3 zile fara apa se moare, dupa 4 absolut sigur se moare

| Furnicuta000 a răspuns:

Inseamna ca te hidratezi des -> deshidratat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asta cautam laughing
Opusul banuiesc ca e rarhidradat.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca am putut sa ajut laughing

| StrongHeart a răspuns:

Uscaciune

| WhiteLife a răspuns:

"des" înseamnă că se pierde (elimina), "hidratare" înseamnă că este vorba de apa. Deci este un proces prin care se elimina apa. Poți verifica și Dex. Sunt diverse aplicații, uneori este un proces folositor, alteori nu.

| Mirel4412 a răspuns:

Deshidratarea inseamna atunci când organismul pierde mai multe lichide decât primește

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Vine de limba latină "des" = fără (de) iar "hidratare" vine de la latinescul "hidro" ("apă"). Se referă la absența apei, în special din organism.

| mihaela000ela a răspuns:

Deshidratarea este un termen destul de ambiguu care nu poate face diferenta intre simpla pierdere de apa si pierderea de sodiu. Ambele conditii sunt asociate cu scaderea volumului extracelular. Volumul extracelular este determinat de toata cantitatea de sodiu din organism si nu numai de concentratia lui plasmatica.

Un simplu deficit de apa reduce proportional ambele componente intra si extracelulara.
Un deficit de sare (clorura de sodiu - NaCl) va duce numai la scaderea volumului extracelular.

| aleee5262 a răspuns:

Cand esti deshidratat inseamna lipsa apei din organsim si ai nevoie de apa