| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă după părerea dumneavoastră "a fi călit"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

A trecut prin multe.

Cu niste varza pe langa.

| Freya1 a răspuns:

Obisnuit,nu foarte sensibil.

| sabin89 a răspuns:

După părerea mea, a fi călit înseamnă a fi supus unui tratament termic prin încălzirea deasupra punctului critic urmat de răcirea bruscă (despre oţel vorbind) happy

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Tare ca oțelu'winking

| StrongHeart a răspuns (pentru sabin89):

Eu ma gandesc ca este cum se spune cand gatesti,calesti ceapa,pana isi ia culoarea mai inchisa pentru ca arde in ulei,la fel si omul,greseste in viata, se frige, dar daca e intelept si a invatat ceva dupa ce a trecut prin mai multe experiente, nu se mai lasa ars de actiunile lui sau ale celorlalti, e calit.

| StrongHeart a răspuns:

Sa fi trecut prin suferinte si umilinte si sa fi invatat ceva din ele.
Sa fi tare fizic, psihic si sufleteste.Sa poti sa induri greutatile vietii si sa rezisti la stres si presiune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de context... În general, cred că înseamnă a fi adaptat la niște condiții mai dure, a fi deprins cu ele...prin contact continuu nu ele devenind atât de puternic încât să nu te mai poată afecta în vreun fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau căcălit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Obișnuit, sau obojduit mai bine zis.
Termenul "călit", prezintă omul special trecut prin situații si momente dificile dar reușind să nu se manjeasca cu mâlul aruncat in el. Se curăță de el si merge mai departe.

Astfel de oameni sunt speciali... si foarte rari. Si da, din când în când suferă destul de mult pentru asta. Obosesc.