| Mkeynes a întrebat:

Ce inseamna gaura in plamani si cat de periculos este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa cum e canceru de burta cu gaura la fel se considera si la plamani

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este foarte periculos. Este o stare de boală gravă.
Plâmânii sunt un balon plin cu aer. Acest aer dacă balonul este găurit, nu poate să își indeplinească funcția.
https://ro.mytotalhealthmd.com/dyrki-v-legkih.php

| Mkeynes explică (pentru sadrian46):

Am auzit ca este tbc? Se transmite?

| sadrian46 a răspuns (pentru Mkeynes):

Dacă este TBC, se transmite, dar nu te îmbolnăvești, dacă ai imunitate bună.
Dar se poate întîmpla din cauze foarte multe, citește de pe linkul recomandat de mine.

| Mkeynes explică (pentru sadrian46):

Cum se poate transmite?

| sadrian46 a răspuns (pentru Mkeynes):

Prin tuse. Prin utilizarea acelorași pahare, căni nespălate.

| Mkeynes explică (pentru sadrian46):

Pfff mersi

| Mirel4412 a răspuns:

Gaura in plaman cred ca inseamna fractura la picior, cu asta ma duce gandul cuvantul PLAMAN si Gaura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mă pricep eu prea mult dar sper ca persoana aia e deja în spital cu oxigen
Gaura în plămân suna grav știu ca ăștia cu covid forma grava faceau

| Mkeynes explică (pentru anonim_4396):

Este tbc? Se transmite?

| AYKSSSSSSS a răspuns:

Bună!
"Gaură în plămâni" sună foarte terifiant. Multe lume crede că această problemă este fatală și decesul survine în câteva ore, dar în realitate nu este chiar așa.
În primul rând este important de știut că problema în sine nu e chiar atât de gravă, aceasta putând fii tratată destul de simplu, de obicei chirurgical. Uneori când gaura nu este mare se poate vindeca și singură. Ideea este că decesul nu prea survine de la această COMPLICAȚIE.
Însă aceasta este o COMPLICAȚIE a unei afecțiuni, care s-ar putea să amenințe viața.
Cele mai comune cauze pentru "gaura în plămâni" sunt:
ABCES PULMONAR-de obicei însoțit de tuse uscată, dificultăți în respirație sau scurtarea respirației.
Abcesul pulmonar este adesea tratat în câteva săptămâni cu antibiotice.
CANGRENĂ- țesutul începe să moară - o problemă deosebit de gravă în gare țesutul pulmonar începe să moară, de obicei când nu este alimentat de oxigen.
TUBERCULOZĂ- boală gravă, care ucide 50% din pacienți în 5 ani, dacă este netratată.
CANCER PULMONAR- majoritatea pacienților mor într-un an sau doi. Printre cele mai grave tipuri de cancer.
Ar mai putea fi și o tumoră benignă a plămânilor.

Dar cauzele pe care le-am enumerat mai sus sunt cele mai comune. Există zeci de cauze posibile și doar medicul poate depista cauza găurii în plămâni.

De reținut: Nu prea se moare de la gaura în sine, ci mai degrabă de la boala care a provocat-o. Șansele de supraviețuire depind de afecțiunea declanșatoare în mare parte. Pot fi cauze care se tratează complet în 2 săptămâni și cauze care ucid în mai puțin de un an.

P.S. : Bunica mea a avut gaura la plămâni, cauzată de gangrenă, la rândul ei cauzată de embolie pulmonară (infarct pulmonar).
Avea 73 de ani în momentul respectiv și a mai trăit 3 ani.

Îmi place mereu să adaug asta la final
"Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament."

happy