| Mirris a întrebat:

Ce inseamna hidrocefalia congenitala grad 3? Va rog explicati-mi in termeni populari.Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Gradele se refera la marimea ventriculilor raportata la un indice.

Hidrocefalia este complicatia mielomeningocelului (cea mai severa forma de spina bifida). Spina bifida determina o pozitionare anormala a creierului si astfel o blocare a circulatiei lichidului din creier.

Prognosticul depinde in principiu de severitatea hidrocefaliei si de cat de afectati sunt nervii. Dar sunt multe defecte, fiecare cu gradul sau de severitate, asa ca este greu de facut un prognostic care sa fie valabil in general.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti va explica medicul copilului, gradul 3 cuprinde o plaja larga de afectari, cu gravitate diferita, nu iti poate explica nimeni care nu a consultat atent copilul.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Inseamna un lichid care se acumuleaza in craniu care se umfla, preseaza pe creier. Sanse minime de viata.

| N0xEterniS a răspuns:

In termeni populari se numeste apa la creier.
Este vorba de lichidul cefalorahidian, lichidul care trebuie sa-ti protejeze creierul si maduva spinarii. Este prezent la nivelul unor ventriculi, daca comunicarea dintre ventriculi este intrerupta, lichidul nu mai e absorbit cum trebuie si hidrocefalia se instaleaza.
Congenitala, copilul se naste direct cu aceasta afectiune. Datorita unei malformatii sau unor evenimente.
Gradul 3 inseamna hidrocefalie severa.

| Mirris explică (pentru N0xEterniS):

Stiu ce inseamna hidrocefalia(am copilasul cu aceasta afectiune)insa in ce consta afectiunea de grad 3:apox.cam cat la suta este afectat creierul si ce sanse ar putea la viata ar putea avea.el are si mielomeningocel insa am observat ca dupa o luna piciorusele raspunde la stimuli

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Mirris):

Sanse mici de viata. Si cei cu afectiune la lejera in caz ca traiesc raman cu afectiuni neurologice.

| seth2016 a răspuns (pentru Mirris):

Gradele se refera la marimea ventriculilor raportata la un indice.

Hidrocefalia este complicatia mielomeningocelului (cea mai severa forma de spina bifida). Spina bifida determina o pozitionare anormala a creierului si astfel o blocare a circulatiei lichidului din creier.

Prognosticul depinde in principiu de severitatea hidrocefaliei si de cat de afectati sunt nervii. Dar sunt multe defecte, fiecare cu gradul sau de severitate, asa ca este greu de facut un prognostic care sa fie valabil in general.