| StelutaDintreNori a întrebat:

Ce inseamna la branule ca sunt de 18G, 20G, 22G etc? am observat ca pe masura ce creste G-ul sunt mai groase dar scade presiunea (ml/min). De ce? ce inseamna G-ul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| intensivemania a răspuns:

Cateter intravenos periferic cu port-inject marime G18 ( 1.30 x 45).
G - reprezinta efectiv grosimea. Cu cat G este mai mic cu atat presiunea este mai mare, deoarece debitul cardiac ( fara cazuri patologice ) ramane acelasi. Capacitatea de flux a branulei este data de grosime. cu cat trece mai mult sange si mai usor prin ea presiunea scade. Logic. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| mymed a răspuns:

G-ul vine de la Gauge si se refera la calibrul acului.