| maxim789 a întrebat:

Ce inseamna o inima de sportiv, care sunt riscurile de sportiv la inima sau altele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

In mod normal, o inima alungita prezinta un defect serios, e bolnava. Insa la un sportiv nu e nici o problema, de regula sportivii au inima alungita. Ce inseamna asta? O pompare mai buna a singelui, o miscare mai buna a muschiului cardiac. E vorba de o inima antrenata in fata greutatilor, si de aceea riscurile la care e supusa o asemenea inima sunt mici.

| aXy99 a răspuns:

Inseamna sa ai o inima mare. La propriu.