| ishouldgo a întrebat:

Ce inseamna otita medie nesupurata? funda love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tkn a răspuns:

Pe scurt: durere mare!
Otita medie supurata sau acuta reprezinta inflamatia acuta a mucoasei casei timpanului si trompei lui Eustachio, de etiologie bacteriana sau virala, cu debut rapid si tabou clinic zgomotos, ale carei manifestari caracteristice sunt otalgia, febra si otoreea purulenta.

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Otita medie supurata inseamna inflamatie a urechii medii fara acumularea de puroi. Gasesti detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/otita-medie Multa sanatate!

| PetreConstanta a răspuns:

Stai prost cu timpanele

| Golanasul a răspuns:

Otitele medii acute sunt foarte frecvente la copil, sistemul imunitar de aparare a mucoasei cailor aero-digestive superioare fiind în formare si permitând astfel grefarea cu usurinta a unor infectii la acest nivel.

Trei categorii de cauze favorizeaza aparitia otitelor acute:
- cauze regionale – boli acute sau cronice infectioase afectând mucoasa nazala, inflamatia produsa de corpii straini ai foselor nazale, si infectiile rino-faringiene cu extensie la trompa lui Eustachio (conduct membranos ce face legatura între urechea medie si faringe),
- cauze generale – boli infectioase ca gripa, scarlatina, rujeola, terenul alergic, tulburarile endocrino-metabolice, imunitare si adenoidismul determinat de acestea,
- cauze de mediu – factorii climatici, în special umiditatea si frigul favorizeaza aparitia otitelor.