| alexx102428 a întrebat:

Ce inseamna persoana bipolara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| aneliram a răspuns:

Persoana ce alterneaza intre doua stari de dispozitie extreme, adica depresie si apoi, manie sau invers, dar, isi regaseste comportamentul normal uneori.

| Madesz a răspuns:

Eu sunt bipolara:-))

| simina96 a răspuns:

Tulburarea bipolara determina schimbari bruste ale dispozitiei. Mai exact in prima faza esti super fericit, iar in secunda urmatoare intri intr-o depresie urata, treci usor si fara sa stii de ce de la o stare la alta.

Răspuns utilizator avertizat
| KiszMy a răspuns (pentru Weitzer):

Tulburare bipolară nu există, deoarece "depresia" se instalează atunci când "mania" este întreruptă de prezența unui factor inhibator (mijloc psihologic sau psihiatric).