| giulia283 a întrebat:

Ce inseamna rar urat de na amorf. Mi-a iesit asa la analizele de urina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sarea de sodiu a acidului uric. Inseamna ca ai pietre sau nisip la rinchi. Trebuie sa bei mult mai multe lichide si sa incerci sa mananci mai putina carne rosie (urtatii se formeaza din carnea rosie). In mod normal, ar trebui sa mananci carne rosie maxim doua zile pe saptamana, o bucata cat podul palmei tale pe zi

| giulia283 explică (pentru Brigaela):

Pot sa beau apa cu lamaie pentru rinichi?

| Brigaela a răspuns (pentru giulia283):

Nu e sanatoasa, scade pH-ul urinar si duce la acumularea de nitrati si precipitarea lor. Poti face si mai multe pietre. Bea mai bine apa simpla, ceai (verde, nu foarte concentrat) sau tizana (de musetel, de cozi de cirese)