| alma200033 a întrebat:

Ce înseamnă să fii bipolar?
Cum îți dai seama daca ai probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bate pe wiki bipolar.
Long story short, daca sari de la o stare la alta, gen acum esti fericit, acum te enervezi, si "jonglezi" cu starile, cica esti bipolar.
Acum eu nu sunt de acord cu denumirile astea la fiecare chestie, ca ti-a crescut unghia nu stiu cum, si au gasit o denumire, ca bunicu cand se caca pe el, era ok, dar acum I-au gasit o denumire.
De fiecare data cand industria medicala gaseste o denumire pentru o conditie, cu aceasta conditie, vine si tratamentul, care cica ei il au. Il au, ca te duci la medic, ala iti prescrie tie pastile pentru conditia aia, si se imbogatesc.
E normal sa fii linistit, si sa te enervezi dintr-o data, din cauza factorilor externi spre exemplu,
Sa spunem ca esti ok, canti prin casa, si aflii ca cea mai buna prietena a ta la combinat pe prietenul tau cel mai bun.
Sau conduci, si iti sare unu in cale, sau dai drumu la apa, si se rupe robinetu in mana, sau te duci la magazin si iti pierzi portofelu pe drum. E normal sa te enervezi in conditiile astea, si sa sari de la o stare la alta.
Si daca ai observat, si cand folosesti internetul, sa zic Youtube, vezi un video, cu niste lucruri, sau o persoana care te enerveaza si iti schimba starea de spirit.
etc
daca crezi ca ai asa mood swing-uri, e ok, cu totii le avem.
Nu-ti trebuie o pastila sa repare cand esti nervoasa ca ti-ai pierdut portofelu, si sari de la o stare la alta, ca se intampla mai des decat ai crede.

| Namaparissia a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este adevarat, biopolaritatea nu se refera la acele schimbari de mood despre care vorbesti.La fel cum ai zis si tu anterior:"Prin astea toti trecem"....este o schimbare traita la stari extreme si exagerate care te pot impinge sa faci multe lucruri, bipolaritatea e o boala serioasa si foarte grava, nu se refera la schimbarile de stare generate de factorii externi sau etc.E mult mai complex...Nu mai confundati schimbarile de spirit cu bipolaritatea si tristetea cu depresia.Tristetea si schimbarile de spirit sunt comune si normale, pe cand bipolaritatea si depresia sunt boli oribile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Namaparissia):

Dar la ce se refera bipolaritatea, daca nu la stari extreme de mood, si la schimbarea mood-ului de la o extrema la alta?
Cum adica sa nu mai confunzi schimbarile de spirit cu bipolaritatea? daca asta inseamna?

| Namaparissia a răspuns (pentru anonim_4396):

Face palm

| anonim_4396 a răspuns (pentru Namaparissia):

Ce face palm ma?
Ca cica nu are legatura cu dispozitia si cu depresia
uite-aici
Pentru a recunoaste tulburarea bipolara, este important sa observam simptomele manifestate in faza depresiva:

- dispozitie depresiva
- scaderea interesului sau placerii - care de altfel sunt si cele mai importante simptome
- scaderea nivelului de energie sau oboseala marcanta
- scaderea in greutate
- tulburari de somn
- dificultate de concentrare si de a gandi limpede
- dificultate in a lua decizii
- ganduri legate de moarte
- idei de inutilitate si de incapacitate.

Mania este caracterizata printr-o dispozitie crescuta dincolo de limitele normalului:

- nivel ridicat de energie
- stima de sine exagerata (pana la idei de grandoare)
- vorbeste mult mai mult decat de obicei
- sare de la o idee la alta
- scade nevoia de somn, desi persoana respectiva spune ca se simte foarte odihnita (doarme sub trei ore/noapte)
- stare de agitatie
- intra in foarte multe activitati adesea fara sa finalizeze niciuna
- se angajeaza in activitati care ar putea avea consecinte negative (in ceea ce priveste investitiile, achizitia bunurilor, viata sexuala etc).
Nu e normal daca esti nervos, si sa sari de la o stare la alta rapid, sa nu mananci de nervi, sau sau fii agitat? sa nu poti sa dormi?
O porcarie, se gasesc denumiri pentru orice ****, in ziua de azi, ca sa vina si tratamentul, si sa cheltui banii pe pastile.
By the way, eu am luat pastile pentru asa ceva, si nu recomand nimanui. Devi dependent de ele, in no time. Pe vremea mea nu erau pastile, sau cel putin nu aveam access la ele ca eram copil. daca erai irascibil, te duceai dracu in parc sa te plimbi cu un prieten o prietena, sau chiar si singur.

| Namaparissia a răspuns (pentru anonim_4396):

Face palm x2
"Daca erai irascibil te duceai dracu in parc"
Exact, dar daca esti bolnav mintal nu te rezolva o plimbare in parc...
Termina cu aceste conspiratii ca gasesc ei diagnostic pentru orice ca sa ia bani. Daca nu stii despre ce e vorba nu te baga frate, pentru ca sunt oameni care sufera in timp ce ru ii numesti "irascibili".Si ba da au nevoie de pastile, deoarece bolile mintale apar de multe ori din cauza lipsei echilibrului neurotransmitatorilor din creier, care pot fi reglate doar cu ajutorul medicamentelor.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.contraboli.ro/......tratament/

Toti cred ca inseamna schimbari bruste de dispozitie, dar aia nu e bipolaritate, e femeie. Bipolaritatea e o boala complexa.

| alex15ccc a răspuns:

Tulburarea bipolara, numita si depresie maniacala, este o conditie medicala care determina schimbari extreme de dispozitie. Persoanele afectate se pot simti foarte fericite pentru cateva saptamani, ca apoi sa se cufunde intr-o depresie adanca. Durata acestor stari variaza in functie de fiecare pacient in parte.

Doar un psihiatru poate pune diagnostic.