| AvalohAlyn a întrebat:

Ce îți face la un consult la un medic nutriționist și cât costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Iti ia glicemia, tensiunea si banii.
Primesti in schimb o gramada de sfaturi legate de nutritie si/sau medicatie.
Am dat 120 lei la un cabinet privat.
Ar trebui in prealabil sa faci un consult medical general, niste analize si sa ai cu tine rezultatele respective.

| doctorandus a răspuns (pentru danbnz):

Dieteticienii recunoscuti au rolul lor, de ex. in alergii sau tulburari de alimentatie. Dar iti dau un meniu pe maxim o saptamana, dup-aia te plictisesti de el si vrei sa mananci altceva. Iar din 30 minute de discutii cu dieteticianul, dupa doua saptamani ai uitat aproape tot ce ti-a spus.

| danbnz a răspuns (pentru doctorandus):

Fiecare se duce cu o problema diferita, nu degeaba ajungi acolo.
Eu am fost pentru diabet (abia il descoperisem dupa niste analize) si chiar mi-a prins bine schema de tratament si meniul recomandat.
Deci, in cazul meu, a fost ok.

| doctorandus a răspuns:

Ar trebui sa stii ca un consult la un nutritionist de profesie nu inseamna mare lucru. Ar trebui sa ai un nutritionist in bucatarie cateva zile pe saptamana pentru a invata sa mananci sanatos.