| micutaEU a întrebat:

Ce mancare nu are calorii si nu îngrasa? dau funda pentru cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Chiar si salata are calorii, deci e cam greu...

| LeMousiqe a răspuns:

Crede ca pentru tine te va ajuta site-ul asta;)! http://www.divahair.ro/......ne_calorii

| LineGuide a răspuns:

Niciun aliment nu exista sa nu aiba calorii.

| iuli000 a răspuns (pentru LineGuide):

Adevarat. dar daca un aliment are 50 calorii si consumi la dicestie 75 calorii. pierzi 25 calorii. la mia de calorii pierdute pierzi un kilogram. acestea sunt alimente cu calorii negative funda

| xXdoareuXx a răspuns:

Carne de vita de curcan legume toate fierte nu prajite fara sucuri mai ales acidulate paine si alcool

| iuli000 a răspuns:

Alimentele cu "calorii negative" trebuie adaugate in meniul tau zilnic la fiecare masa. Ele pot fi grupate in 3 categorii principale: legume, fructe, condimente si mirodenii.
LEGUME
ceapa, sfecla, andive, ridiche neagra, morcov, varza, spanac, ridiche de luna, telina, dovlecel, fasole verde, ardei iute, castravete, sparanghel, conopida, brocoli.
Aceste alimente contin 90% apa, putine proteine, o cantitate mica de hidrocarbonati si nu contin grasimi. In schimb sunt bogate in minerale si vitamine. Valoarea lor calorica variaza intre 25-120 calorii la 100 grame.
Se recomanda introducerea lor in meniurile zilnice in proportie de aprox. 25%.

CONDIMENTE SI MIRODENII
usturoi tarhon menta
busuioc marar salvie
patrunjel cimbru cuisoare
Condimentele joaca un rol important in alimentatie deoarece contribuie la digestie, au actiune tonifianta si ajuta la distrugerea grasimilor excedentare. Ele dau savoare mincarurilor. Cu ajutorul mirodeniilor vei descoperi retete delicioase care te ajuta sa slabesti fara sa renunti la placerea de a minca.

FRUCTE
ananas lamiie capsuni
mango zmeura afine
portocale grapefruit mere
Consuma fructe intre mese sau poti sa prepari delicioase cockteluri care calmeaza foamea si iti ofera vitalitate.
funda te rog

| danyshatAT a răspuns:

Inainte de a citi cele de mai jos trebuie sa spun ca dieta cu calorii negative nu trebuie folosita ca un substitut pentru o reteta de slabire uzuala. Dieta cu calorii negative pare a fi un mod minunat de a va ajuta in acele zile in care nu va puteti abtine sa respectati dieta obisnuita.

Numele acestei diete va conduce intr-o directie gresita. Nici o mancare nu are zero calorii. Numele se refera la rezultatele in momentul in care digerati aceste alimente. Teoretic ideea acestei metode s bazeaza pe faptul ca in momentul in care mananci un mar de exemplu care contine aprox. 50 de calorii, se consuma pentru procesarea acestuia o anumita cantitate de energie pentru a extrage vitaminele si nutrientii din mar. Practic se consuma mai mult de 50 de calorii. Numarul de calorii consumate depinde de la persoana la persoana. Unii sustin ca poti arde cam 150% din caloriile continute de mar. Rezultatul este ca ardeti in plus 25 de calorii la fiecare mar pe care il digerati.

In momentul in care digerati otice tip de mancare corpul produce enzime care separa enzimele continute de mancare. Cu dieta cu calorii negative se crede ca se produc mai multe enzime decat este necesar pentru a separa caloriile din mancare. Personal nu am testat rezultatele acestei diete.

Ati putea sa-mi spuneti daca aceasta dieta chiar functioneaza, oricum eu cred ca puteti folosi aceste alimente in momentul in care nu va puteti abtine sa mancati.

Video cu alimentele cu calorii negative:http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Zo-1GuXt5NE

| Conner a răspuns:

Nu exista asa ceva fiecare om arde caloriile in functie de cum la inzestrat natura

| Alexandra0797 a răspuns:

Mai bine du-te la un nutritionist. El este in masura sa iti dea sfaturi de acest gen
funda?