| Anonima1qt910 a întrebat:

Ce mancaruri si lichide ajuta sa faci treaba mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Apa, supe ciorbe si multa miscare, esti constipata? Poti incerca si un dulcolax. Evită brînza ca aceea constipă.

| Violleta2022 a răspuns:

Mere fierte (fara zahar) sau prune fierte, un fel de compot dar FARA zahar!
Se mananca atat fructele fierte si se bea zeama, cate 1 cana plina pe zi.
Supele si ciorbele sunt iarasi foarte bune pentru persoanele cu constipatie, fiindca regleaza tractul intestinal
Se bea 2 litri de apa pe zi, cand doresti tu.

In caz de suferi de constipatie NU se mananca: orez, mancaruri uscate si nici banane.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sare amară, moare, legume.

| Legion7X a răspuns:

Dacă ești constipată. Cafea cu lapte de la tonomat + mișcare, in special plimbare. Are efect de înmuiere rapidă a scaunului după mișcare de câteva minute 20 min, 30 min. Mănâcă fructe bogate în fibre. Curmale, prune. Mere. Portocale sunt foarte zemoase. Mâcăruri mai lichide Ciorbe, salată verde, spanac ciulama de spanac, Lapte bătut, ciulama de ciuperci, fasolea are multe fibre. Boabele de mazăre au multe fibre. Ex o tocana de boabe de mazăre, mai lichidă. Bea Mai multe, căni de apă pe zi mai călduță foarte puțin, nu rece știu că întarește scaunul la constipare. In rest multă mișcare. Ouăle, brânza, orezul, etc constipă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zeama de varza laughing

| TheGentleman a răspuns:

Cafeaua

| NunuNini a răspuns:

Muuuulte lichide. Supe, ciorbe, lapte, lapte prins, compoturi (cel de prune e cel mai tare), prune sub toate felurile. Pentru un "soc" mananca prune (chiar uscate acum) si bea lapte in acelasi timp.

| Lusiaa a răspuns:

Tocanita de legume si pizza vegetariana.Trust me.