| 4ndr33y a întrebat:

Ce mancati voi sanatos?

Enumerati cat mai multe feluri de mancare sanatoase prin tipul prepararii dar si prin natura alimentelor.

Eu sunt intr-o mare criza de idei! Inca o rugaminte, fara retete complexe care dureaza o jumate de zi sa pregatesti o masa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mivelyn a răspuns:

Salate: salata de pui, salata de ton
Paste: Paste cu sos rosu, paste cu sos alb de ciuperci si parmesan
Grill: Un pui la grill cu legume coapte in cuptor
Supa: Supa crema de legume si crutoane, supa crema de cartofi si praz
Ciorba: Ciorba radauteana

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu mananc sanatos din ce creste in gradina si in curte, retete de la bunica si stra-bunica.

Daca esti in criza de idei, cauta pe site-urile gastronomice consacrate.
Iti recomand "gustos.ro", cel mai mare site romanesc de specialitate gastronomica pentru gospodine (si nu numai):
https://gustos.ro

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salate cu legume si branzeturi.
Carne fiarta. Fructe.
Dar in principiu mananc orice am chef, in special chestii nesanatoase.

| Frank51 a răspuns:

Orice mâncare gătită este sănătoasă, găsești pe google un număr infinit de rețete, nu putem să-ți scriem noi atât.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Ehh, nu chiar orice mâncare gătită. Mâncarea românească are multe prăjeli și grăsimi care numai sănătoase nu sunt

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Grăsimile sunt sănătoase și vitale organismului, ideea ar fi să nu exagerăm cu cantitățile, așa cum face românul de rând.

| gabicoo a răspuns:

Șaoarme, Pițe, Măcuri, Kiefciuri, etc.
Totul sănătos și bio pe deasupra!
laughing

| Superior a răspuns:

KFC buckets.

Răspuns utilizator avertizat
| Cehoslovacia a răspuns:

Https://ibb.co/xmbTbQR

cam astea mananc eu, daca iti place ceva de acolo poti incerca.
la cantitati ti le faci din ochi, nu e musai sa cantaresti ca mine, cat despre pregatire, investesc foarte putin timp in prepararea lor.
mai furi din ce ti-am dat, mai furi de la ala si tot asa.
cat despre retele alora batrani, d-aia suntem o tara de burtosi ca bagam in noi ca spartii laughing

| peanut003 a răspuns (pentru Cehoslovacia):

Ai niste mancaruri bune dar nu consumi cam multa carne? si in fiecare zi

| Cehoslovacia a răspuns (pentru peanut003):

Nu consider ca e o cantitate suficient de mare care sa ma afecteze, surprinzator am analizele perfecte.
nu contest faptul ca exista variante mult mai sanatoase decat carnea.

| peanut003 a răspuns:

Unt de arahide + paine prajita
unt de arahide+fulgi de ovaz+lapte+banana
paste
avocado+paine prajita
orez+carne
iaurt+fulgi de ovaz+banana
alune, seminte de dovleac

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru peanut003):

Untul de arahide nu este sanatos
pastele nu sunt chiar asa de nesanatoase, dar tot sunt
orez + carne in cantitati mici, altfel devine nesanatos
painea in general nu prea e sanatoasa.

| peanut003 a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

De ce sa nu fie sanatos untul de arahide?

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru peanut003):

Pentru ca are foarte multe kcal.