| anonim_4396 a întrebat:

Ce medicamente se pot lua impotriva greturilor din perioada sarcinii care sa nu dauneze fatului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am avut greturi cand am fost insarcinata.nu puteam sa mananc nimic nu puteam sa beau nimic, aruncam tot afara, si cand te gandesti ca mai lucram int-o bucatarie. a fost un cosmar pana a miscat. dar n-am luat nici un medicament.sanatate,si sa cresteti mari

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea ai voie sa iei medicamente impotriva greturilor in sarcina. Se pare ca greturile la gravide sunt date de hipoglicemie si ca daca mananci greturile se amelioreaza. Colegele mele care au fost insarcinate spuneau ca au efect gustarile de tip paine sarata: covrigei, sticksuri, bake rolls fara arome sau paine prajita sarata.

| nicky a răspuns:

Doar ginecologul care te-a consultat si stie cum evolueaza sarcina iti poate spune daca ai voie sa iei ceva si ce.

| yasminna a răspuns:

Nu ai voie sa medicamente de nici un fel. Dar dimineata inainte sa te ridici din pat rontaie cativa covrigi sarati sau paina prajita putin sarata, te va ajuta.Asta e valabil si in timpul zilei.