| Edmonds2342 a întrebat:

Ce metode de a înlătura cerumenul din urechi cunoașteți? La ultimul control la ORL am aflat ca am scăpat de otita medie catarala, dar încă am ceara în urechi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ceara are rolul de a proteja interiorului urechii, in special a tampanului.
Medicul ORL este cel care poate aprecia cel mai bine si-ti poate si spala urechile de ceara, daca este nevoie.

| Violleta2022 a răspuns:

Apa calda impinsa cu o seringa mare, in ureche (fara ac bineinteles).
Sau ulei caldut, picurat in urechea cu dopul, tinut 5-10 minute urechea in sus, dupa care se intoarce capul, ca sa se scurga din urechea respectiva, totul.

| CarcotasulVesel a răspuns:

MERGI LA DOCTOR
am avut ceara in urechi de mi s-au infundat ambele urechi de a trebuit sa imi folosesc telefonul si castile intra-auriculare pe post de aparat auditiv, pentru ca mi s-a intamplat vineri seara si abia luni dimineata venea cine putea sa imi curete urechile
vineri seara mi s-a facut un control la urgentasi am fost programat luni dimineata

luni dimineata, ATENTIE, asistenta medicala a intors-o pe toate partile ca vroia confirmare oficiala de la un doctor ca nu am nici o problema in afara de ceara si NU vroia sa ma creada pe cuvant

deci NU te sfatuiesc IN NICI UN CAZ SA INCERCI SINGUR, mai ales ca zici ca ai avut otita, mai bine dai bani la doctor (care nu e cinestiece) decat sa ramai fara auz, dupa care sa te coste in rautate un implant auditiv