| Geogia a întrebat:

Ce metode pentru prevenirea acneei stiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rihanna18 a răspuns:

Ratati acneea apeland la remedii preparate in propria locuinta

Farmacia naturista te ajuta sa scapi de acnee! Citeste si remedii naturiste in tratarea acneii [link eliminat. motiv: pagina descarca virusi]

* se poate prepara o pasta dintr-un amestec de praf de scortisoara si miere. Aceasta se aplica pe acnee seara, inainte de a merge la culcare, si se indeparteaza dimineata cu apa calda. Dupa cel mult 2 saptamani tenul nostru va fi vindecat de infectia cauzata de excesul de sebum.

* Praful de scortisoara poate fi folosit eficient si in amestec cu o lingura de suc de lamaie.
* O alta metoda consta in masarea fetei cu coaja unei lamai, dupa care se clateste cu apa calda.

* Prin aplicarea si masarea repetata a inflamatiilor cu usturoi proaspat veti obtine eliminarea acneei, care nu va lasa nici un semn pe piele.

* Sucul proaspat obtinut din menta sau din fruct de papaya (la prepararea sucului vor fi folosite si coaja si semintele fructului) fac minuni impotriva acneei, intepaturilor de insecte, eczemelor, leziunilor si altor afectiuni ale pielii.
* De asemenea, se pot aplica frunze proaspete de castravete pe zona afectata de acnee.

* Un alt remediu eficace se prepara in modul urmator: extrageti sucul de la o lamaie si amestecati-l cu o cantitate egala de apa de trandafiri. Aplicati acest amestec pe fata si lasati-l pentru aproximativ o jumatate de ora. Dupa aceea spalati-va tenul cu apa calda si dupa maxim 15 zile de la aplicarea regulata a acestui tratament veti observa efectele favorabile pe care le-a avut asupra infatisarii dumneavoastra.

* Alte plante si remedii naturale la care puteti apela pentru a scapa de aspectul inestetic pe care il confera acneea tenului, sunt urmatoarele: pasta de dinti, apa cu un continut ridicat de sare, otetul, cuburi de gheata, frunzele de capsuni, extractul de aloe vera, rosiile etc. Se recomanda ca acestea sa fie aplicate pe acnee seara si indepartate prin spalare cu apa calda dimineata, pentru a avea timp sa actioneze.

* Specialistii in plante medicinale mai recomanda: echinaceea, calendulaulei din arborele de ceai etc. (filimica),

* Pentru a va curata in profunzime porii si tenul folositi o masca pe baza de migdale sau faina de ovaz. Unul dintre aceste doua ingrediente se amesteca cu apa de trandafiri, dupa care se aplica pe piele, in special pe zonele cu probleme. Dupa aproximativ 15 minute, dupa ce pasta este uscata, se indeparteaza cu apa rece. Acest remediu va va ajuta sa scapati de punctele albe sau negre.

* Tot impotriva punctelor negre se poate folosi o pasta din seminte de ridiche de pamant si apa.

* Pe langa toate tratamentele prezentate mai sus care trebuie aplicate pe piele, incercati sa consumati cat mai multe fructe si legume si sa beti cel putin 1 litru de apa pe zi pentru a elimina toxinele din organism, deoarece aceste toxine constituie de cele mai multe ori una din principalele cauze ale acneei, pe langa excesul de sebum.

* Pe langa apa, puteti prepara ceaiuri din diverse plante medicinale, cum ar fi urzica sau asprisoara (cornatel).

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Pentru a nu favoriza aparitia acneei, trebuie sa aveti o igena adecvata, hidratati pielea, evitati folsirea produselor cosmetice care au chimicale pentru par si care se pot prelinge pe fata, combateti stresul prin activitate fizica.

| Biencush a răspuns:

Pentru prevenire, trebuie sa ai o dieta saraca in grasimi si dulciuri, paine, fast food-uri, sa bei multe lichide si sa iti cureti foarte bine tenul de cate ori ti se pare ca e imbacsit sau lucios!
Daca vei avea grija la aceste trei aspecte, succesul unui ten frumos va fi atins foarte simplu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spala-te pe fata de maximum 3 ori pe zi cu apa si sapun sau gel de dus(de preferat dove)si ai grija sa nu pui mana murdara pe fata.In cazul in care incep sa apara cateva cosuri, poti folosi lotiunea antiacneica de la Elmiplant o data sau de doua ori pe zi, dupa curatarea fetei.

| malvinacroft a răspuns:

Cauta retete de Valeriu Popa ( gasesti carti ale lui pe www.scribd.com) sau Ovidiu Bojor. Daca faci un pic research gasesti sigur despre ei...