| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de coronavirus, va e frica sau considerati ca e doar o raceala banala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
39 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Devine stresant de la un timp, tinand cont ca au trecut 12 ani de la ultima criza financiara, acum va urma alta cu virusul asta. Poate asta urmaresc

| RAY a răspuns:

Iau suplimente de zinc,vitamina d, Echinacea Forte,vitamina c,calciu,nu este o raceala,este o gripa,nu am avut niciodata gripa doar raceala,nu imi este frica dar asta nu inseamna sa nu fiu preventiv, spalare cu sapun pe maini, la noi in tm avem deja in buss aparate de dezinfectie, m-am dat si eu e spirt, mie mi sa ne bage in carantina, o sa se inchida orasul, la noi e cam rau, cam toate cazurile sunt la noi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E o moarte banală.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Inca nu am ajuns la varsta la care sa imi fie frica de raceli/gripe, chit ca in decembrie era sa mor sufocat de la o viroza. Daca e sa crap, crap, aia e. Mai mult mi-e frica de foame. straight face

| Celcestietot a răspuns:

Mai frica imi este de o furnica decat de coronavirus rolling on the floor!

| aXy99 a răspuns:

Nu imi este frica, dar inca nu stim exact cum functioneaza. Sunt persoane care s-au imbolnavit a doua oara (ceea ce inseamna ca au existat mutatii in genomul viral), iar altele care au murit dupa ce au iesit din spital. Cazuri rare, dar exista.
In principiu, COVID 19 e un fel de raceala mai puternica cu sanse mai mari de pneumonie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu mi-e frică pentru că nu răcesc de fel și mă spălam pe mâini și înainte să apară virusul laughing.

Îmi cumpăr dezinfectant pentru mâini de câțiva ani și întotdeauna mi-a fost rușine pentru că se uitau oamenii atât de urât la mine la casă, ziceai că-s o panseluță nebună cu OCD. Acum... mă amuz de situație.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Și am mai zis, pe mulți o să-i termine frica înainte oricărui virus laughing.

| Ineys a răspuns:

Daca esti tanar/sanatos nu prea are ce sa-ti faca. Cazurile extreme si de speriat au fost la persoane deja afectate de alte boli sau foarte batrane.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nimic, viata era de rahat si inainte ca coronavirus sa apara deci in concluzie nimic nou.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca iti este frica de coronavirus o sa mori iar daca nu iti este frica ai sa traiesti, e exact ca la puscarie daca iti este frica acolo o sa mori iar daca nu o sa traiesti.

Nu uita frica e de la Diavol nu trebuie sa iti fie frica pentru ati salva sufletul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Viata bate filmul e posibil ca mai toate orasele de pe Terra sa fie infectate acum astia sunt disperati pentru un antidot. Chinezii sunt multi ca stupul de gandaci si se inmultesc ca sobolanii chiar daca au primit decretul de a face un singur copil pe familie.
In Italia tara cizmei acolo mafiotii sunt in carantina, circula un zvon ca unii au fost omorati de altii ca sa de-a impresia si sa bage frica in oameni ca acest virus ia doborat pe multi. In Rusia Putin a dat un decret ca cine e bolnav de corona virus si iese din casa primeste 5 ani de puscarie grea cu executare in Siberia acolo unde puscariile sunt cele mai dure din toata Rusia.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Moare un prost si se nasc alti 5 in loc care sunt de 10 ori mai prosti decat cel ce a murit inainte, cam asa sta traba si uite asa se duce specia umana de rapa.

| Apokales a răspuns:

Raceala banala pentru cei care nu-s in varsta si nu au probleme pulmonare, dar foarte contagioasa. Singurul lucru de care imi este frica este coruptia care ne-a slabit sistemul de sanatate si care nu va face fata.

| Simpatic a răspuns (pentru Apokales):

Ce raceala banala cumetre, e o gripa mai serioasa, si stii cum e gripa? iti zic eu se nasoala tare, dapai acest coronavirus "nou", cred ca da de pamant si cu cei mai puternici chiar daca nu-i omoara dar ii tranteste la pat ceva zilewinking deci nu e doar o raceala e cea mai rea raceala din toate racelile posibile.

| Apokales a răspuns (pentru Simpatic):

Si chiar vrei sa inflorim tampenia asta pe net? Gandeste-te.

| Simpatic a răspuns (pentru Apokales):

Ce sa infloresti am zis adevarul o raceala e o raceala care o faci cand lingi o inghetata, o viroza e altceva si acest tip de coronavirus altceva. nici cancerul nu e acelasi lucru cu o simpla tumoare este?
las-o asa.
cert este ca este foarte contagioasa, de aceea se iau aceste masuri extreme cu izolarea, bine o sa zici ca izolarea nu are nimic a face cu gravitatea unei boli sau nu si n-as putea sa te contrazic caci nu stiu si nu vreau sa stiu cum este cu acest tip de coronavirus.

| Apokales a răspuns (pentru Simpatic):

Doar nu vreau sa acord acestui virus o gravitate mai mare decat este cazul si pe internet. Te rog, intelege-ma.

| RobertMoon a răspuns:

E discutabil. O raceala banala clar ca nu este, dar totusi sansa de deces este de 3.5% ceea ce pare in fata virusilor precum Ebola (85%), Rabie (95%) sa para nesemnificativ. Nu credeti ca e discutabil si faptul ca s-au vindecat 62.000 persoane, iar niciuna nu a iesit sa dea o declaratie sau vorbeasca despre acest virus?

| StrongHeart a răspuns:

Nu imi e frica,parerea mea e ca e o conspiratie.
Virusul cred ca exista,dar ar putea sa fie ceva facut in laborator pentru a baga frica in oameni sa mai adopte niste legi stricte legate de calatorit poate? Nu am habar,dar prea mare valva se face pe subiectul asta, odata la cativa ani apare cate ceva, ori aviara, ori porcina, ori h1n1,ori ebola, mereu apare cate ceva de nicaieri.Ar putea fi simpla neglijenta a oamenilor din industria alimentara, mai ales ca aia mananca orice, chiar si caini si lilieci.
Deci nu stiu, dar cred ca pun chinezii ceva la cale.

| FreddieM a răspuns:

Este un virus periculos, nu trebuie sa-l subestimam si am face bine sa ne protejam la maxim
Unii se consoleaza cu ideea ca mor doar persoane in varsta. Aceste persoane in alte conditii ar putea supravietui. In consecinta, acest virus UCIDE. Nu inseamna ca toate persoanele cu sistemul imunitar slabit sunt destinati pieirii.
Grija mare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corona Virus : sute de morți în întreaga lume, în două luni. Știri zilnic, e panică. Industria farmaceutică, profituri uriașe.

Copii înfometați - 24.000 morți în lume în fiecare zi. Nici o știre, neprofitabil.

| Speranta12 a răspuns:

Raceala banala sigur nu e, insa nici sfarsitul lumii. E doar overrated.

| Apokales a răspuns (pentru Speranta12):

Dar cu ce ii afecteaza pe cei cu sistemul imunitar bun si sanatosi, in afara de carantina si restul simptomelor?

| Speranta12 a răspuns (pentru Apokales):

"restul simptomelor?"
Pai vezi? Tot sunt simpotome, ele tot isi fac simtita prezenta, mai ales la sistemul respirator. Doar ca nu provoaca moartea ca in cazul celor mai slab imunitari, insa "o raceala banala" nu poate fi numita.

| Apokales a răspuns (pentru Speranta12):

Nu vrea sa creez panica degeaba, dar ce faci diferit de o raceala banala, in privinta tratamentului? Perfuzii in cap sau ce?

| Speranta12 a răspuns (pentru Apokales):

Doctorii stiu, ei administreaza tratamentul, dar in niciun caz nu e evaluat ca o raceala banala.

| Apokales a răspuns (pentru Speranta12):

Ai vazut ce s-a intamplat in ultima vreme in Romania, nu? Chiar ai vrea sa spui ca este un super-virus Coronavirusul, si ca ne ducem dracu cu totii, in public? Mor batranii si cei cu probleme pulmonare si sistem imunitar slab, pe ei ar trebui sa ii protejam si ei ar trebui sa isi faca griji.

| Speranta12 a răspuns (pentru Apokales):

"Chiar ai vrea sa spui ca este un super-virus Coronavirusul, si ca ne ducem dracu cu totii" Ho, ca n-a zis nimeni asta. El intreaba "va e frica sau considerati ca e doar o raceala banala?" deci pune accent pe extreme. Frica sau banalitate. Insa un virus nu poate fi categorisit doar prin aceste extreme. Depinde de imunitatea fiecaruia.

| Apokales a răspuns (pentru Speranta12):

In regula, ii punem punct. Multumesc de conversatie, chiar ca amplifici discutiahee hee.

| Speranta12 a răspuns (pentru Apokales):

Cei care interpreteaza gresit mesajele amplifica discutiile. Daca n-ar fi interpretari gresite, n-ar mai fi nevoie nici de corectii.

| brokxy a răspuns:

Eu sper sa se termine odata ca ma enerveaza cum exagereaza. NU VOM MAI PUTEA CALATORII nicaieri imediat ca anuleaza fraierii zborurile.

| Thecurious a răspuns:

Ce parere sa am?
Mi-am format o opinie, urmarind stirile.
Situatia e GRAVA.
Iti voi da cateva exemple :
-Guvernul israelian a decis ca, toti cei care sosesc in Israel, sa introdusi in carantina.
-Intreg teritoriul Italiei este considerat o zona rosie.
Uite-te la ce se intampla in SUA.

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Acest virus nu este periculos pentru tineri omoară mai mult bătrânii și persoanele care au probleme cu plamanii

| FreddieM a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Prin afirmatia ta, inteleg ca batranii de care vorbesti sunt destinati pieirii. Aa, nimic anormal, zici tu.
Weird people

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns (pentru FreddieM):

Ce am încercat eu sa spun, e ca e
ca tineri se vindeca mai ușor şi mai periculos e pentru batranii trecuți de de 80 de anii şi ca rata de mortalitate mai mare decat la tineri nu ca batranii sunt destinați sa moara ca eu nu doresc moartea nimanui.În concluzie pentru tineri e mai puțin periculos

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns (pentru FreddieM):

Eu doar am vrut sa îl încurajez, ca pentru tineri nu e periculos virusul, ci mai mult pentru cei în vârstă de obicei peste 80 de ani

| Angelindeed a răspuns:

Sper sa mă omoare

| anonim_4396 explică (pentru Angelindeed):

N-are sanse laughing la propriu, sansele ca persoane tinere/sanatoase sa moara in urma virusului sunt aproape inexistente.