| gemeni6226 a întrebat:

Ce parere aveti de foloasele celulelor stem?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

O afacere folositoare pentru cei care o fac.

| SilviaPunct a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu exista niciun fel de afacere in treaba asta, sa stii! Nu primeste nimeni niciun ban.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru SilviaPunct):

Dar cum se face? Se pun la murat la borcan in camara? La saramura sau la otet?

| SilviaPunct a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

NU! Era prea mult sa ii scriu si procedura! Deci, o persoana se inscrie in Registru, completeaza niste hartii si i se recolteaza sange pentru analize, printre care si HLA= teste de compatibilitate. Daca totul e ok si persoana este sanatoasa, este inscrisa in registru si astepta! Registrul nostru national este interconectat la registrele din celelalte tari astfel incat noi puteam cauta un donator peste tot in lume unde este acces la registru, si invers! In momentul in care este gasit un bolnav compatibil cu donatorul (compatibilitatea se stabileste pe baza analizelor HLA etc recoltate la inscriere), donatorul nostru este sunat, este intrebat daca isi mentine dorinta de a dona, vine la un centru aprobat, completeaza alte cateva hartii si i se explica din nou ce urmeaza sa se intample. Abia APOI are loc donarea propriu-zisa. Nu sta nimic la murat in borcan. In timp ce donatorul nostru doneaza intr-un centru din Iasi sa spunem, in Centrul de Transplant Medular unde se afla bolnavul incep pregatirile (mai exact o serie de chimioterapice pentru a distruge complet maduva ce lucreaza aberant). Astfel se lucreaza in acelasi timp si nu este nevoie nici de saramura si nici de otet! big grin

| SilviaPunct a răspuns:

La ce foloase anume te referi? Celulele stem hematopoietice sunt folosite in tratamentul multor boli (unele leucemii, anemie aplastica, talasemii etc)- pentru care se face transplantul de maduva hematopoietica. De fapt, in Romania exista Registrul National al Donatorilor Voluntari de Celule Stem Hematopoietice in care se poate inscrie orice persoana intre 18-45 ani, sanatoasa. La inscriere se recolteaza sange pentru niste analize (genetice-HLA, hepatita, diabet, HIV, hemopatii). http://www.registru-celule-stem.ro/

Donarea celulelor stem in sine se aseamana foarte mult cu donarea de sange. Daca doresti mai multe informatii te rog sa ma anunti! Si sa imi spui si la ce foloase te-ai gandit initial! Pentru ca de exemplu la un eveniment de informare despre donarea de celule stem hematopoietice a venit o femeie care mi-a cerut sa ii fac uter din celule stem ca asa a auzit dansa ca celulele astea vindeca orice.

| gemeni6226 explică (pentru SilviaPunct):

In cartier trec pe linga un magazin naturist si e pusa reclama afara ca se gasesc celule stem, credeam ca e ceva ce intinereste omul, de aceea am dorit o informatie sa nu mor proasta.

| SilviaPunct a răspuns (pentru gemeni6226):

Mai sunt creme cu celule stem de la animale din cate stiu eu. Cosmeticiana mea imi aplica o crema din aceasta la sfarsitul sedintelor. Mai multe chiar nu stiu.

| gemeni6226 explică (pentru SilviaPunct):

Multumesc.