| Hammurabi a întrebat:

Ce părere aveți de o persoană care are următorul comportament :
- încuie mașina cu telecomanda iar apoi se duce și verifică fiecare ușă dacă e încuiată.
- încuie ușa din spate a casei pe dinauntru, apoi iese pe cea din față și o încuie, iar apoi ocolește casa pe afară ca să verifice dacă ușa din spate e încuiată.
- nu iese cu mașina din curte dacă porțile nu sunt deschise la maxim (cu toate că ar avea loc și dacă ar fi deschise pe jumătate)
- începe să țipe dacă ți ușa la frigider deschisă mai mult de 15 sec.
- se spală pe mâini, se șterge, apoi se mai clătește odată doar cu apă, se șterge iar.
- face crize de nervi dacă cineva mută vreo haină de-a lui din locul în care a lăsat-o.
- are tacâmuri și cana proprie de care nu are voie să se atingă nimeni.
- în camera de zi are două televizoare; unul este numai al lui și nu are voie nimeni să se atingă de aceea telecomandă.
- bagă mașina în garaj, îl incuie pe dinauntru, apoi iese afară și verifică ușile dacă sunt încuiate.

Am nevoie de părerea voastră. E vorba de unchiul meu, fratele maică-mi.
Eu suspectez că suferă de TOC (Tulburare obsesiv-compulsivă) și ar trebui să meargă la un psiholog (sau psihiatru, habar n-am) iar ai mei spun că are doar niște tabieturi mai ciudate.
Ce părere aveți? Pot fi încadrate astea doar la "tabieturi ciudate"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Omul s-a invatat cu regulile, sa fie precaut si sa nu fie deranjat de altii.
Faptul ca verifica toate usile, aduce ca a mai fost furat de la el sau de la apropiatii lui si are mare frija sa n-o pateasca.
Cu spalatul pe maini, si acesta este o obisnuinta intiparita. Probabil a lucrat undeva unde a fost imperios necesar spalarea mainilor (in medicina, alimentatie etc.), care i s-a intiparit in comportament.

Aceste aspecte par ciudate pentru unii, dar sunt perfect obisnuite pentru cei care au trait /muncit in anumite medii "exotice" pentru publicul larg, necunoscator.

| Hammurabi explică (pentru Bula):

Pe mine mă îngrijorează că de fiecare dată când îi fac câte o vizită (destul de rar la 4-5 luni) descopăr că a mai apărut câte un "tabiet".
Adică, senzația e că apar din ce în ce mai multe "chestii".

| sofisis a răspuns (pentru Hammurabi):

Da. E tulburare obsesiv compulsiva. Nu e neaparat ceva grav dar ar fi buna o vizita la medic pentru diagnostic. Incearca sa faci ceva, incearca sa opresti persoana din a face unul din lucrurile astea. Daca reactioneaza violent, clar e de mers la medic.

| Liviu a răspuns:

Deci tv-u e absurd, tacamurile si cana la fel, geaca? mhm, daca mi-o atinge altcienva de familia mea, poate ma deranjeaza.In rest la restul sunt si eu cam la fel.Adica sunt precaut, si merg pe premiza "Oala acoperita, nu da gunoi in ea' Si spalatu pe maini, o singura data cu sapun apoi ma clatesc, apoi sterg 'manutele'

| RAY a răspuns:

Mai nou TPU este locul unde se pun diagnostice, tratamente pe baza unor simple afirmati, incredibil, Romania asta este unicata, numai exista tara pe lumea asta asa unicata

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Cine te-a supărat, man? laughing
E o discuție banală, oamenii își dau cu părerea.
Nu pune nimeni diagnostice.
Sau aici nu mai e valabilă chestia cu libertatea de exprimare? laughing

Oricum, stai liniștit că nu mă apuc să-l operez pe creier, indiferent cum decurge discuția aici. laughing))

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Sunt fericit ca am reusit sa te enervez

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este intr-adevar o deviatie de comportament, putand fii catalogata ca "tulburare obsesiv compulsiva".
Ar mai putea fii germofob, daca are frica asta de germeni si microbi/ virusi samd.
Cred ca are nevoie de o evaluare psihiatrica, ca-s multe la omul asta si doar un medic specialist il poate diagnostica corect.
Din pacate, cei care sunt atat de bolnavi psihic, nu realizeaza ca sunt bolnavi si trebueisc ajutati si dusi la medic, pentru a fii diagnosticati corect, primind medicatie ajutatoare.

| Lioana a răspuns:

Unchiul tau e un om cu multe obsesii, care e nesigur si cauta mereu certitudini. El si-a creat deja ritualuri. Nu face asta din necesitate ci din obisnuinta. Asa se simte el mai in siguranta.
In mod clar are tulburare obsesiv compulsiva dar nu e neaparat sa mearga la psiholog daca el se simte bine cu "tabieturile lui". Incercati sa nu-i tulburati obiceiurile si acceptati-l asa cum e.
Toata lumea are impresia ca daca merge la psiholog i se rezolva toate problemele psihice. Nu e chiar asa. N-are psihologul chiar asa mare putere. Cred ca de multe ori se simte neputincios dar probabil ca nu-i pasa decat sa-si ia banul. Nu poti schimba un om daca el nu vrea cu toata puterea lui sa se schimbe.

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

Am înțeles ce spui. Poate cum este acum nu e mare lucru, dar nu era așa acum 2 ani, de exemplu. Și mă îngrijorează gândul cum o să fie peste 2-3 ani.
Dacă chestia asta e evolutivă? El e totuși destul de tânăr. Are 54 de ani.

| Bula a răspuns (pentru Hammurabi):

Omul in varsta, cand se simte tot mai slab, devine si tot mai precaut.
Isi face orarul si procedurile proprii si le respecta cu sfintenie. Iar altii sa nu-i deranjeze intimitatea si ego-ul lui!

| Lioana a răspuns (pentru Hammurabi):

Pentru a nu evolua aceste ritualuri ale lui ar fi bine sa aiba cat mai multa ocupatie. Sa nu aiba timp sa se gandeasca la asa ceva. Cu cat are mai multe de facut cu atat i se vor reduce aceste obiceiuri.

| Bula a răspuns (pentru Lioana):

Este foarte periculos pentru un om in varsta sa-i comunici asemenea stari. E ca si cum i-ai explica ca, oricum va muri, sa astepte cu rabdare...
Daca constientizeaza ca a ajuns intr-o stare vizibila de "om terminat", atunci se poate inchide in sine, sa intre intr-o depresie puternica si in curand chiar sa se termine total.

| Darkmagic a răspuns:

Suspectezi bine, este afectat de o TOC,
DAR, pentru a nu fi acuzat de "diagnosticari", vezi "As Good as It Gets" cu Jack Nicholson...si vei observa ca este leit,... unchiul tau.
Adica sigur-sigur nu te conving eu si facultatea mea de psiho, dar nu vad ce ii vei spune lui James L. Brooks. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca are anumite probleme, si eu am "nesiguranta" asta in mine, adica verific intodeauna 1- data usa cand plec, Tot timpul am senzatia ca am omis ceva.
Dar cazul tau de mai sus e deja exagerata, poate are nevoie de un psiholog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea e ca are niște problemelor cred ca problema ar fi TOC, pana la urma, toc reprezintă o tulburare psihică, in care faci compulsiv anumite lucuri in mod obsesiv, gen de fiecare data, chiar dacă conștientizezi ca nu d neaparat un lucru comod, faci asta compulsiv, sti ca vei face asta, apoi asta etc... Poate fi și din cauza la stres, sa se ajungă la un caz sever de nervozitate ce sa fie aplicat fizic, nu doar psihic, nervozitatea reprezintă un fel de neliniște interioară, gânduri peste gânduri ce se contrazic, iar creierul tau încerca sa le pună in ordine, devi nervos, irascibil și obosit însă știam ca nervozitatea poate afecta și partea fizica, sa faci lucuri cum le-ai enumerat tu doar pentru ca doar asta îți trece prin minte, nimic altceva, dacă e așa, se poate trece peste cu câteva zile de relaxare, ceaiuri, plimbări, niște zile in care sa nu faci nimic, un mic concediu, stiu ce zic și eu am avut o perioada de nervozitate destul de severa, am consultat un medic, mi-a spus in prima faza sa fiu mai detașat, iar dacă nu reușesc și senzația de neliniște persista, sa merg la el pentru a-mi recomanda calmante, bun, am fost mi- recomandat și le-am cumpărat, însă am avut o revelație, mi-am zis, cumva impudic "Frate, ce mama dracului, nu pot da sa-mi controlez eu mintea sa ma simt bine doar cu calmante, da-le in morii lor" și mi-am luat i săptămâna de pauza, in primele zile, am stat dimineața acasa, ma hiatală la TV, beam ceaiuri, mâncam, mai ieșeam prin curte, la prânz dormeam linistit, seara cu amicii la o narghilea in oraș/la un suc/bere, zilele următoare am fost cu niște amici la o cabana, ne-am simți super și când am ajuns acasa parca eram un alt om, aveam mintea limpede, puteam gândi fără ca gândurile mele sa se contrazică toate astea fără calmante și doar cu relaxare, stiu ce însemna nervozitate și eu făceam unele lucru ciudate, aprindeam televizorul apoi plecam din camera și ma puneam la etaj la alt televizor eram stresat, ma enervam pe prietena mea dacă îmi muta hainele, sau închidea tv-ul de jos, deși eu l-am pornit și an plecat, nu gândeam logic, parca nu eram eu, însă am trecut peste

| EcceHomo a răspuns:

Nu ştiu dacă este TOC, dar, dacă este, ar trebui să te îngrijorezi.Se transmite pe linie ereditară, spun specialiştii. Bunicul îşi spăla des proteza?

| Hammurabi explică (pentru EcceHomo):

Nu mă îngrijorez.
Am o singură chestie compulsivă și aia e de bine. laughing))

| unvecin a răspuns:

Nu e doar obișnuință... aș zice și eu că trebuie să-l vadă un medic.

Ar mai fi (la partea cu închisul ușilor):
Cleptofobie (teamă patologică de a nu fi victima unui furt).

| gothicbat a răspuns:

Da, toate astea sunt simptome ale TOC și chiar ar trebui să meargă la un psihiatru.
Psihiatrul e cel care dă diagnostice.