| zamfira a întrebat:

Ce parere aveti de tigara electronica? Poate ajuta pe cineva inrait de fumat sa se lase complet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Tigare electronica+ vointa puternica de a se debarasa de viciu fara de care, un anumit procent din cei care uzeaza de tigarea electronica se reantorc, dupa aprox. 6 luni, la tigarea obisnuita.

| Zenithf a răspuns:

Aia ii tot aceeasi Marie, cu alta palarie. Iti furnizeaza doza zilnica necesara de nicotina sub alta forma, cica mai sanatoasa.
Cred ca este mai bine ca, cine vrea sa se lase de fumat, sa caute alte modalitati.

NOname
| NOname a răspuns:

De putut poate, dar trebuie să şi vrea (fumătorul).

| EmaS a răspuns:

Da,am auzit ca este eficienta.Eu zic ca se merita sa incerci!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy nu stiu cat de eficienta este, dar stiu ca au facut un studiu si a reiesit ca fiind cancerigena, deci gandeste de 2 ori inainte de a folosi aceasta tigareta, daca ai vointa te poti lasa si fara tigara electronica...omul cand are vointa, muta muntii din locsmugsmugVointa vointa si iar vointa si apropo, atunci cand nu iti place o mancare/bautura nu o mananci/bei.nu? asa si cu tigara, daca iti impui tie insusi vei reusi...

| bulin a răspuns:

Este cancerigena si nu te ajuta prea mult.

| spxinsane a răspuns:

Bună,
Asta depinde foarte mult de la om la om. Mie personal nu mi-a plăcut ţigara electronică (deşi îţi oferă cantitatea de nicotină de care ai nevoie+ că nu mai bagi în tine gudronul si monixidul de carbon şî restul de chimicale dintr-o ţigară normală).
Am o grămadă de prieteni care au achiziţionat aceste ţigări electronice şi nu mai fumează ţigări din tutun.
Costul lunar la acestea es pe undeva pe la maxim 50lei (asta depinde cat de mult fumezi).
Nu cred că ca ajută foarte mult să te laşi de fumat dar este mai ieftin.
Eu unul am fumat destul de mult (2 pachete+ de kent lung /zi) şi m-am lăsat ditr-o dată fără te miri ce soluţii miraculoase.
Dacă vrei să nu mia fumezi te laşi de fumat, dacă vrei să ieşi mai ieftin îţi cumperi oţi gară electronică.
Acesta seamănă puţin cu narghileaua deoarece tragi ca un fel de abur mai mult.

O zi plăcuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa te lasi de fumat, cel mai bine este sa nu mai fumezi si gata happy Tata si-a luat prostie de-asta de tigatra electronica dar a revenit la tigari. De fapt, acum trage din amandoua. Si mai am o cunostinta care la fel s-a prostit dar nu s-a lasat. In schimb, stiu ca sunt tratamente naturiste care te ajuta. Mergi la un Magazin Naturist si intreaba.

| AjutorulTuturor a răspuns:

Nu cred, iti spun ca am incercat una super buna, e mai multa de fita. Te lasi daca o sa ai vointa! Succes tie sau celui care vrea sa se lase laughing

| flavia002 a răspuns:

Cred ca da dar acum te rog da-mi funda plizzz! te rog frumos ca ar fi prima mea funda.

| DianaMonicaa a răspuns:

Salut!

Tatal meu fuma de 20 de ani cate 2-3 pachete de tigari pe zi...a fumat maxim 5 luni din tigara execronica si s-a lasat complet.

Eu, la randul meu, sunt fumatoare de tigari elecronice. Mi le cumpar de aici: www.e-smoke.ro si mi-au oferit consultanta gratuita. Adica m-au ajutat sa aleg tigara care mi se potriveste in functie de cat fumez etc. si sunt super multumita. Au toate modele posibile, mici, mari, accesorii, tabachere, lichide Dekang (care apropo sunt cele mai bune de pe piata) Au si magazin in Bucuresti, pe bdul Cantemir. Au si in Ploiesti, Suceava si Constanta. Nimeni nu spune ca tigara elecronica e perfecta. Tigara elecronica dauneaza organismului dar in cantitati de 90% mai scazute ca cea obisnuita. Daca e sa o luam pe partea cu ce dauneaza ce nu si prea multa sare dauneaza, alchoolul dauneaza, dulciurile, pastilele etc. Hai sa fim seriosi - normal ca dauneaza dar, cum am spus mai sus, mult mult mult mai putin decat o tigara obisnuita. Tig elecronice nu conţin monoxid de carbon, dioxid de azot, cianură de hidrogen (acid cianhidric), acizi, arsen, plumb, bitumi, etc..contin numai nicotina pura (in cantitati infime) care e dovedit ca nu dauneaza organismului mai mult ca medicamentele de raceala spre exemplu. Ca sa nu mai vorbim de restul beneficiilor tigarilor elecronice, prin care enumeram: nu lasa miros neplacut pe haine, in masina, in casa etc, sunt mai ieftine, le poti fuma oriunde, nu produce fum sau scrum etc.