| alex495 a întrebat:

Ce parere aveti de untul de arahide ( de la lidl de exemplu sau din magazine in general) luat pentru a te ajuta la sala? Am aflat ca are foarte multe calorii, aproape 600 la 100 de grame, sa zicem ca mananc 50 pe zi, 300 calorii din cateva lingurite nu s de coalea cand esti ectomorf. Dar m ar interesa sa stiu daca ingrasa fiind considerat gustare dulce

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| brokxy a răspuns:

.Alunele ingrasa foarte mult zic unii dar au calciu si sunt sanatoase pentru dinti. Eu sincer nu cred ca ingrasa alunele din unt ci zaharul

| alex495 explică (pentru brokxy):

Sa caut unul atunci cu mai putin zahar

| Bondarel99 a răspuns:

Untul de arahide nu trebuie sa fie dulce. El este de fapt sarat pentru ca e facut din alune, sare si ulei.
Cel din comert poate avea si alti aditivi. Daca gasesti unul cu zahar adaugat, fereste-te de el. Totusi ca sa fii sigur ca e cel mai bun, fa-l tu acasa. E foarte simplu si foarte ieftin.
Eu am luat o punga de 250 g arahide, am pus-o in blender cu 3 linguri de ulei si am blenduit pana a devenit o pasta. Cred ca nici nu e necesar acel ulei pentru ca arahidele oricum isi lasa ulei pe masura ce se faramiteaza.

| alex495 explică (pentru Bondarel99):

Pai si uleiul ala ma gandesc ca ingrasa nu?

| adi32creeaza a răspuns:

Nu e foate important cate calorii / 100g are, ci cat consumi si in ce momente ale zilei.

Greutatea corporala este un indicator foarte precis al starii de sanatate si al riscului de imbolnavire in viitor. Fiecare organ si tesut contribuie cu o parte mai mica sau mai mare la greutatea pe care o aveti la un moment dat. De unde putem sti daca kilogramele pe care le avem la un moment dat sunt in limite normale sau nu?

de aici:
http://www.qdidactic.com/......n-p114.php

| alex495 explică (pentru adi32creeaza):

Pai si atunci cat sa consum si in ce perioada a zilei?