| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre antidepresivul Prozac?(doar cine stie)Cine il mai ia sau l-a luat?
Eu il iau prescris de medic si vreau sa aflu pareri despre el(prozac-fluoxetina)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| FlorentinaLuca a răspuns:

Buna. Proaspat iesita de pe banciile facultatii de psihologie cu un program de formare in psihoterapie si pot spune doar ca 80% din cazurile de depresie, nu trebuie tratate medicamentos, se trateaza cel mai eficient cu ajutorul unor serii de terapie cu o persoana specializata.
In cazul tau conteaza motivul pentru care iei acest antidepresiv, este un antidepresiv puternic asta e cert si se recomanda in clipa in care problema e agravata. In unele cazuri astfel de antidepresive sunt se comporta ca un sedativ foarte puternic si pot neutraliza emotiile, pot reduce apetitul sexual, provoaca in general stari de somnolenta. Nu vreau sa devin negativista.
Conteaza ce fel de medic ti l-a recomandat si care sunt starile cu care te confrunti cel mai des.
Eu cunosc doar persoane care il iau, dar sunt int-o perioada mai dificila a vietii lor si din pacate nu isi permit accesul la o sedinta cel putin saptamana cu un psihoterapeut de calitate.
Cum depresia vine cu stari de anxietate si cateodata cu atacuri de panica, da, este nevoie sa il iei la nevoie. Sora mea care are atacuri de panica ia Passiflora, este un calmant ( antidepresiv e mult spus), insa este natural.
Daca ai putea raspune si sa ne spui ce fel de medic ti-a recomandat acest antidepresiv si care sunt starile tale. De cat timp a aparut depresia, daca sunt insotite de atacuri de panica sau nu.
P.S. : Nu dau recomandari, sunt doar pareri personale si lucruri invatate la facultate si de la alti psihologi si reactii vazute la alte persoane care folosesc acest medicament.