| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre antidepresivul seroxat? Mie mi sa părut cel mai bun antidepresiv. Cipralex de care se spune că e cel mai bun antidepresiv mi sa părut o gluma cu reacții adverse. seroxat niciodată nu mi o creat probleme sa am efecte secundare în schimb e mortal daca întrerupi brusc, dar toate antidepresivele din clasa ISRS cauzează probleme serioase daca sunt întrerupte brusc gen sindrom de discontinuitate ..care te rupe de nici nu mai poți sta in picioare.nu asta e ideea oricum, voi ce părere aveți despre seroxat? Ați luat așa ceva? Care credeți că este cel mai bun antidepresiv? Pentru voi care a fost cel mai eficient antidepresiv? Am auzit și că serlift e bun dar am citit și că are efecte adverse,se plângeau unii, unii mai spuneau că sau îngrășat cateva kg de la serlift.
Dar pentru anxietate,atacuri de panica care credeți că este foarte eficient? Seroxat este pentru ambele, inclusiv pentru anxietate generalizata, agorafobie...
Acord funda celui mai bun răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă e să glumim, râsul...iar dacă nu, atunci e Dumnezeu. happy
Știu că ai 1000 de probleme și s-ar putea să îți fi crescut puțin tensiunea când ai citit asta...dar crede-mă, fericit n-ai cum să fi decât cu Dumnezeu.
Când știi că Hristos Și-a vărsat sângele și pentru tine și că există ceva mai mult decât lumea asta, care adesea pare un iad, totul capătă sens.
Trăiești și mori împăcat. Apoi te trezești din somn, realizând că totul a fost un vis. Și începe realitatea, dulce realitate... happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa te vad pe tine daca mai razi când îți ucide virusul mama sa vad cum te mai scăpa Dumnezeu... Tu nici nu ai trecut prin greutățile vieții și am văzut la unele întrebări că te plângi, stai sa vezi când o să ai atacuri de panica de nu mai poți ieși din casă cum am avut eu 2 ani sa vezi atunci cum Dumnezeu se preface că plouă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din clasa SSRI cauzează probleme serioase daca sunt întrerupte brusc damn IT am greșit!

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Pai, atunci cand simti nevoia de a nu-l mai lua, (asta daca luai de 3 ori pe zi) in primele 2 saptamani vei lua numai 2/zi, dupa vei lua numai 1 pe zi tot timp de 2 saptamani. Apoi nu mai lua nicio pastila. Iti zic asta fiindca si eu am fost pe antidepresive?

| anonim_4396 explică (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Nu am întrebat cum se ia, asta știu și eu naibii, am întrebat care vi sa părut cel mai bun antidepresiv, că sunt zeci de antidepresive care se prescriu.la unii se potrivesc serlift, la alții seroxat și tot așa. Eu trebuie să iau o perioada lunga că am depresie cronica de foarte multi ani, sunt mai multe tipuri de depresii, sunt depresii in care nici nu te poți da jos din pat că îți fura toată energia, voința z motivația, ai gânduri de suicid, uneori chiar recurgi ..nu toate depresiile au aceeași intensitate a simptomelor, sunt depresii care afectează și fizic nu doar psihic.

| Adex a răspuns:

Eu il iau de vreo 4 luni pentru agorafobie, depresie...si pot sa spun ca situatia s-a imbunatatit cu 75% si e din ce in ce mai bine.
Am inceput cu 20mg pe zi timp de 2 luni apoi 2 saptamani 20mg dimineata si 10mg seara si acum iau 20mg dimineata si 20mg seara si fac lucruri pe care nu reuseam sa le fac de ani de zile.
Oricum efectul difera de la o persoana la alta, la inceput imi era somn toata ziua de la ele si libidoul era la zero dar toate asta au fost doar in prima luna. Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru Adex):

Am mai luat seroxat nu este prima dată, de multe ori l-am luat și întrerupt brusc din motive financiare. Da, așa mi s-a spus și mie sa iau o pastila dimineață și jumate seara parca, eu nu am avut niciodată probleme cu libidoul sau cu somnul de la seroxat, de la xanax am avut câteva zile cu somnul apoi nu am mai avut probleme. Mersi de răspuns. Pe atacuri de panica/anxietate nu mă ajutat deloc acest tratament doar pe depresie puțin, apoi după ce s-a schimbat vremea, am intrat în luna octombrie ma ațintit la pat depresia, până în luna asta zici că nici nu aveam așa ceva, deși eu sufăr de foarte multi ani de depresie, e catastrofală când mă ia. Sa vad acum daca măresc doza poate va fi altceva.

| anonim_4396 explică (pentru Adex):

Dar la psiholog ai fost?

| Mimi_Mihaela_1975 a răspuns:

Pentru mine e singurul medicament care mi se potrivește la starea de anxietate cu atacuri de panica și anxietate sociala.
E f fbun îl iau în combinație cu Bromazepam.