| GusticelMititel a întrebat:

Ce parere aveti despre eutanasie si despre sinuciderea asistata?
Ar trebui ca omul sa aiba dreptul sa decida cand sa isi puna capat vietii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sierra e paralelă cu subiectul, ca de obicei.
Da, normal că ar trebui să fie dreptul tău să mori demn când suferi de o boală incurabilă.
De ce să chinui pe toată lumea din jurul tău?
Sau de ce să le cauzezi o traumă persoanelor dragi?

Ce mai faci, Hecăcățico?

| GusticelMititel explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt Hecate, de unde v-a venit la toti ideea asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce e moarte demna sa fii omorat cu acordul tau atunci cand suferi de o boala incurabila?
Boala incurabila este si astmul. Despre o persoana care are astm si care nu este omorata cu acordul ei de o a doua persoana presupun ca n-ai spune neaparat ca n-a murit cu demnitate. Ce face deci pe cineva care sufera de bolile incurabile pe care le ai tu in minte sa nu moara ca un om demn daca alege o moarte naturala?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu: "Da, normal că ar trebui să fie dreptul tău să mori"

eu: "[nu] Te oprește cineva să te arunci de pe bloc? nu"

e limpede, totuna dar tu nu pricepi nici asta. Luați-vă de mână când ajugeți la ultimul etaj

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Te oprește cineva să te arunci de pe bloc?
nu - deci ai toate drepturile!

| GusticelMititel explică (pentru sierra1):

In unele tari tentativa de sinucidere se pedepseste cu inchisoarea.

| sierra1 a răspuns (pentru GusticelMititel):

" cartelasim : In unele tari tentativa de sinucidere se pedepseste"

și reușita nu se incriminează?

| sierra1 a răspuns:

Zice (indirect că ignoră 3/4 din useri) un geniu in cădere de pe bloc: "caste a răspuns: e paralelă cu subiectul, ca de obicei"

ok, fii tu perpendicular, aruncă-te dom'le și tu de pe bloc sau de unde vrei, doar e "dreptul tău să mori demn (?!)...de ce să chinui pe toată din jur" cu existența ta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că nu. Dar știi din ce motiv? Că dacă vrea, tot nu îl poți opri.
Așa că dreptul îl are din start.
Dar hai să analizăm un caz teoretic.
Să zicem că un oarecare, nu actualul, un prezident al USA, cel care umblă după el cu un om cu o valiză cu codurile pentru declanșarea războiului nuclear, și-ar manifesta față de cei apropiați dorința de a se sinucide? Ce crezi că s-ar întâmpla în momentul imediat următor? Oameni responsabili l-ar scoate din poziția de responsabilitate pe care o deține.
Dar dacă ar fi CEO la Microsoft, sau? Acelaș lucru.
Care este mini concluzia? Un om responsabil, indiferent de nivelul la care se află, de la cel mai înalt, la cel mai de jos posibil, nu este responsabil, cu drepturi și libertăți, doar pentru viața lui. Viața lui proprie nu este doar propietatea lui personală, așa cum găndește sinucigașul ci este un fenomen în care este cuplat cu alții. Ce decide el, sinucigașul? Eu am dreptul să mă decuplez, să mă anulez, și vă mai cer ca voi să mă ajutați cu sinucidere asistată, cu eutanasie. Cănd el se sinucide, el nu se distruge doar pe el însuși, el distruge, perturbă o rețea întreagă de conexiuni vitale, distruge indirect și viața altora. Dta susții că așa ar trebui să fie, dacă așa are el chef, dacă atâta minte n-are să ne luăm după el, și să îl ajutăm să distrugă? Dacă o face singur pe cont propriu, îl îngropăm ca să nu pută. Dar să îi stăm noi ceilalți la dispoziție cu legislație permisivă și încurajatoare, cu sinucidere asistată în clinică, eu nu sunt de acord.

| Mădă0611 a răspuns:

Vezi filmul "Mar adentro" (The sea inside).

Eu sunt de acord cu eutanasierea, chiar si cu sinuciderea, neasistata. Ar trebui totusi sa fim educati sa nu recurgem la asta pentru probleme minore.

| Invictusman a răspuns:

Dap, cei cu boli incurabile au acest drept, de regula unii și apelează la asa ceva și li se aproba cererea. Fiecare face ce vrea și ce simte, nimeni nu știe câtă suferință zace în acea persoana.

| Meme10Meme a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa aiba voie, nu poti sa-l obligi sa traiasca.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Viata este cel mai frumos dar, eu zic ca merita orice pentru a fi cat mai lunga

| GusticelMititel explică:

Hecacatica laughing laughing laughing

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru GusticelMititel):

El face
ce vrea
blocheaza pe cine vrea
raspunde cum vrea
este un fel de gica contra
si pe mine m-a blocat
dar cine il baga in seama?