| rox_8767 a întrebat:

Ce parere aveti despre gripa noua? Ce ziceti sa facem sau nu vaccinul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu il face. este dubios ca au descoperit vacciunul ala intr-un timp asa de scurt.

21 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Eu l-am facut in 9 decembrie.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@Tepes: Primul caz de gripa porcina la om a fost inregistrat in 1976, asa ca nu are cum sa existe in anii 50.
Faza cu vccinurile care micsoreaza capacitatea de adaptibilitate la boli, nu e foarte documentata, dar oricum, toate teoriile se leaga de vaccinarea oricand in viata, asa ca daca ai facut deja un vaccin (macar vaccinurile obligatorii de la nastere, etc) deja corpul e obisnuit cu vaccinurile.

@onyx: Un vaccin se fabrica foarte usor. Teoretic un vaccin poate fi facut in maxim o saptamana. Problema e ca trebuie descoperite antigenele virale cu cel mai important raspuns imun dar cu cele mai mici efecte adverse. De asemenea fiecare vaccin trece printr-o faza de testare preclinica si una clinica. Vaccinul Inistutului Cantacuzino a intrat in teste preclinice prin vara, iar in septembrie a intrat in teste clinice.
@SoftCristi: Rata de mortalitate a gripei porcine e sub 0, 50%. Datorita faptului ca gripa porcina are si forme asimptomatice sau slab simptomatice, OMS preconizeaza existenta a 19 cazuri reale pentru fiecare caz confirmat de laborator.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Rox: Uite aici niste date despre gripa porcina. Sunt cam cele mai stintifice pe care le-am gasit pe net. Siteul ofera si updateuri oficiale OMS, CDC si MS.
http://jurnal.medicalnews.ro/2009/05/02/despre-gripa-porcina/

@MisterKat-daniel.bv: Testele la Cantgrip, au inceput inca din vara. La inceputul lui august vaccinul era in teste preclinice.
http://jurnal.medicalnews.ro/......n-romania/

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@Leguitoarea: Gripa porcina e violenta? 12220 de decese declarate intr-o epidemie care afecteaza milioane de oameni inseamna o boala usoara. Gripa sezoniera are o mortalitate de 2%. Gripa noua/porcina/AH1N1 sau cum vrei sa ii zici, are o mortalitate sub 1%. Asta e varianta oficiala, varianta adevarata e mult mai mica, datorita numarului extrem de mare de cazuri de gripa porcina usoare nediagnosticate paraclinic.
Statistic ai sanse mai mari sa mori daca cazi de la 1 mentru inaltime decat sa mori de gripa porcina.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Vad ca a inceput sa faca ravagii deci e bine sa ne vaccinam mai ales ca e gratis, trebuie sa ne gandim la sanatatea noastra.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca tii la viata, fa-l! Nimeni nu-ti poate garanta ca nu stranuta chiar langa tine un purtator de virus, iar tu il aspiri, fara sa stii, si intr-o luna, esti... istorie! Merita?!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Rata de mortalitate e putin peste 1% in Romania. Din peste 5700 de cazuri, doar 63 au murit.
La ce sa-l fac?

| MisterKat a răspuns:

E ciudat vaccinul acesta. In primul rand mass-media ne influenteaza asa cum a facut-o pana acum. Vaccinul a fost lansat foarte rapid fara niciun test, noi romanii oare suntem niste cobai pentru ceilalti europeni? Nu vreau sa cred asta... Azi am intrebat-o pe o doctorita daca e periculos vaccinul si ea mi-a spus ca nu e deloc periculos. Am incredere in ea, o consider o persoana rationala, e medicul meu de familie de cand sunt mic si niciodata n-am avut probleme. Nu stiu ce sa mai cred...

lolita
| lolita a răspuns:

Eu nu l-am facut, chiar ieri m-am intalnit cu un cunoscut care mi-a zis ca a avut gripa, a aut febra mare si a stat la pat trei zile, nici macar nu l-au internat in spital. toti cei care au murit au avut boli respiratorii, nu-ti fa griji pana in martie trece valul asta de gripa.

| User a răspuns:

O porcarieoh go on. N-are rost sa-l faci, parerea mea.

| dyddyyyx18 a răspuns:

Eu nu l-am facut. Si nici nu-l fac.winking

| DraIneR a răspuns:

Trebuie sa stii ca fiecare vaccin consta in virusul respectiv adica in acel ser se afla virusul gripei porcine ametit. Daca ti l-ai fi facut exista o sansa de 90 % sa fi luat gripa porcina, iar daca esti o persoana cu un sistem imunitar scazut, si iti faci un vaccin risti sa iti aduci singur beleaua pe cap. Adica dupa ce esti tu mai bolnavicios de felul tau iti faci o injectie de asta care contine nu stiu cat la % mercur nu stiu cat la suta substante cancerigene si ajungi naibii in pamant

| Aries90 a răspuns:

Eu fac vaccinul saptamana viitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il faci nimic de zis. dar trebuie sa-=l faci mereu dupa aia. dar daca te imbolnavesti si scapi, corpul tau deja a invatat sa fabrice anticorpi pentru a lupta cu boala.deci esti ca si vaccinat.de aia cei ce au luat contact cu gripa porcina prin anii 5o sunt imuni acum. sper sa-mi fi transmis bunicul si mie ceva din imunitatea lui, daca al meu corp, nu e in stare sa lupte.prin descendentul sau fiu, tatal meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una nu mi. l fac.
Poate efectele nu se vad acum. ci peste ani. daca traiesc?
DE ce nu pomeneste nimeni de vitamida D? de ce? E cel mai bun anticorp impotriva gripei porcine.oh go on
Nu imi bag chimicale in mine,.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Din punctul meu de vedere este destul de violentă această gripă (pierderea de vieţi omeneşti) şi cercetătorii nu au găsit un antidot suficient să-l combată indiferent de stadiul său de dezvoltare şi afecţiunile celui contaminat.
Sunt contra "faimosului" vaccin de la Cantacuzino care nu au avut plăcerea să pună lângă vaccin şi prospectul.
Eu nu-l fac. Fiecare este propriul său arbitru, nu vreau să influenţez pe nimeni cu nimic.
Multă sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca da.ar trebui sa facem vaccinu.
oricum faci cum vreihappy

| jocnecurat a răspuns:

Fa ce vrei.Eu unu nici nu ma gandesc sa fac nici un vaccin.

Răspuns utilizator avertizat
| david83 a răspuns:

Este la fel ca gripa normala. Insa e mediatizata mult mai bine. Isterie.
Citisem recent in presa despre un baiat care a murit din cauza vaccinului la noi in romania.