| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere aveți despre învățarea nutriției din cărțile Dr.
Jason Fung?(Codul greutății corporale și Codul diabetului)Asta aveam de gând sa fac ca să îmi schimb stilul de viata.
Ce părere aveți de postul intermitent?
Ma gândeam sa îl țin dar varianta 16/8

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bookofknowledge a răspuns:

Nu am citit cartea, dar deoarece pe net scrie ca persoana are titlu de medic, cam trebuie sa fie corect.
Nutritia este importanta, mai ales pentru ca 80 90 din pacientii cu diabet sunt obezi sau supraponderali.
Stresul nu e un factor care singur poate produce diabet dar creste glicemia, si afecteaza in alt mod organismul.
De la un medic, am auzit, ca nu e adevarat ca pacientii fac diabet de la stres, ci mai ales la dupa ora 10, organismul activeaza pe baza de stres, senzatia de foame, si orice e cu 4 ore inainte de somn nu prea poate fi folosit ca enrgie, si se depune(ceea ce creste obezitatea)
Zaharul e un factor care creste sansele de diabet, deoarece fructoza se transforma foarte usor in lipide, si zaharul se absoarbe foarte usor, ceea ce da un spike de insulina, care iar da o crestere ponderala(imagineaza ti ca insulina imadiat dupa ceai mancat nu scade, ci cam 2 ore ramane ridicata), glucoza scade, si nu prea are ce face acea insulina si apare iar senzatia de foame, punem iar in greutate, sucurile au acelasi efect, pana si cele naturale, fibrele, nu pot fi digerate de noi dar scad aceasta absorbtie a glucozei, si scad digestia, care ajuta la a nu pune in greutate(daca nu poti manca in plus, nu pui in greutate(daca te simpti plin)).
Obezitatea singura creste riscul cardiovascular(nici nu e nevoie de diabet), unii ar putea spune ca la cate boli si la cat de mult rau produce este la fel de rau ca fumatul si alcoolul, unii poate
spun ca e mai rau.
Deci parerea mea, nutritia e foarte importanta, si cel mai bun lucru de ce sa tratezi cand poti sa previi, nu?
La diabet tip 2 nu trebuie sa ti faci probleme daca ai greutatea buna.
La cel de tip 1, apare autoimun, si nu prea ai ce face, de obicei acei pacienti au si alte boli autoimune, si nu conteaza cat slabesc nu se vor vindeca deoarece aproape numai au nimic din pancreas