| Slovcehov a întrebat:

Ce parere aveti despre o persoana care: a facut doua facultati fara legatura intre ele si se uita dupa a 3-a, a facut doua mastere care nici ele nu au legatura, a obtinut nu stiu cate certificari de sport, resurse umane si tot felul de lucruri care se bat cap in cap si nu o sa-i foloseasca niciodata ca lucreaza ca inginer. In fiecare saptamana se apuca de o carte despre productivitate, o abandoneaza si cauta alta. Tot ce citeste nu ii place desi una din facultatile terminate e de litere dar nu intelege nimic din literatura clasica studiata.

Poate sa fie semn de tulburare mentala agitatia asta si fuga continua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dandiiiiiiii a răspuns:

Simplu: nu-i place munca. Si fuge mereu dupa altceva ca sa aiba justificare in fata parintilor, a colegilor, a prietenilor.

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Umblatul la facultate" ii este o ocupatie de a-si petrece timpul liber.
Persoana respectiva fuge de raspunderea familiala.
Mai mult ca sigur: n-are familie si nici copii.

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric are probleme psihice, ca nu face nimeni 2 facultati de flori de mar, pe care oricum este incapabil sa le profeseze.
Si se uita dupa o a 3-a facultate... ca sa ce?
Sa le faca probabil inventarul in magazia alora, ca-i oricum incapabil sa faca vreun job sau sa profeseze ceva, atata vreme cat nu-i capabil sa termine un simplu job de copil de scoala generala.
Omul ala este autistic, ori are probleme psihice destul de serioase.

| dullcat a răspuns:

Ar putea fi un semn de tulburare, o alergatura dupa statut academic sau recunoastere din partea celorlalti, sau ar putea fi o cautare pentru domeniul care ii place, chiar si asa imprastiat peste tot. Dar totusi o cautare plina de energie si determinare? Poate vrea sa isi asigure o plasa de siguranta pentru mai incolo cand se plafoneaza de tot, sa schimbe usor jobul?

Am avut in facultate o profesoara cu 5 facultati. laughing) Apoi, ma gandesc totusi ca unele domenii sunt interconectate. In acelasi timp, eu pot spune ca au fost momente cand am inceput carti si m-am chinuit sa le termin.Dar acum imi dau seama ca am pierdut timpul.Nu merita sa citesti o carte care nu-ti place.

Deci poate are un motiv intemeiat pentru care le incepe fara sa le termine. Sau poate chiar este o afectiune psihologica care daca nu o afecteaza acum, vizibil, pe persoana in cauza, o va face mai incolo.

| Slovcehov explică (pentru dullcat):

Daca erai interconectate nu ma miram dar a facut: litere, inginerie, master in ceva legat de business etc

| Frank51 a răspuns:

O părere foarte bună. Cu cât mai multe cunoștințe acumulezi cu atât mai înțelept ești. Plus de asta probabil are și un rolls de la părinți.

| Slovcehov explică (pentru Frank51):

Multe cunostinte superficiale nu te ajuta la nimic...
Oricine poate dobandi minimul. Ca sa fii cu adevarat apreciat la un loc de munca, cred ca conteaza sa fii deep in acel domeniu, in inginerie nu te pune nimeni sa faci comentariu la doamna bovary.

| Frank51 a răspuns (pentru Slovcehov):

Nu cred că era vorba de loc de muncă. Acel cineva probabil nu are probleme financiare.

| Slovcehov explică (pentru Frank51):

Nu are o situatie chiar roz, mai ales ca are doar o mama si mai are si frati.

| Frank51 a răspuns (pentru Slovcehov):

Nu prea îți dai seama.

Omul își permite să nu lucreze și să facă facultăți, deci are bani. Are o situație foarte roz. Eu lucrez de la 19 ani, am 26 și am avut peste 10 locuri de muncă, la mine nu a fost roz deloc.

| Emma30555 a răspuns:

Cum a spus cineva nu ii place munca și cauta ocupații, veșnicul student. Am o prietena la fel, 2 facultăți, 2 mastere dar munca 0.

| Eireann a răspuns:

Unii oameni vor sa invete lucruri pentru placerea lor, nu neaparat ca sa le foloseasca pentru un job sau loc de munca. Nu demult am mers la un curs de 2 zile jumatate despre nori, nu sunt meteorolog - pur si simplu voiam sa stiu mai multe despre nori.
Nu poti sa spui ca este o tulburare mentala ci poate un tumult sufletesc - acea persoana nu se simte implinita, nu isi gaseste locul si incearca diferite domenii in speranta ca o sa gaseasca ceve ca sa ii aduca multumire si satisfactii profesionale sau personale.

| Slovcehov explică (pentru Eireann):

''Poate un tumult sufletesc - acea persoana nu se simte implinita, nu isi gaseste locul si incearca diferite domenii in speranta ca o sa gaseasca ceve ca sa ii aduca multumire si satisfactii profesionale sau personale.''

Asta ma gandesc si eu, nu am mentionat tot ce a facut ca mai intra pe TPU acum cativa ani si poate se simte, dar lista e MULT mai lunga si ciudata, ma intriga rau cum poate cineva sa 100 de domenii cu totul diferite.

| anonim3247 a răspuns:

Eu am auzit de cineva care e ca ăla și are 3 facultăți.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Dacă nu câștigă bani mulți degeaba face și a 3 facultate.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Eu cred că stă foarte bine cu banii. Doar un om plictisit și cu banii nemunciți poate sădi atâtea școlii fără să obțină nici o recoltă.

| AdioTPU a răspuns:

Părerea mea e că e o persoană capabilă, cu mult potențial academic și poate o face doar pentru a-și spori încrederea în sine sau pentru reputație. Dacă potențialul intelectual îi permite de ce sa nu învețe?

| Slovcehov explică:

Am uitat sa mentionez ca a treia facultate pe care vrea s-o faca e una mai slaba decat celelalte, a zis ca vrea sa faca una usoara.

| MonsterBiker a răspuns:

Poate fi o stare psihotică de agitație. Important ar fi să producă ceva cu tot ceea ce a învățat, sau, să inventeze lucruri noi în domeniile pe care le stăpânește. Important ar fi să-și găsească Liniștea Sufletului Său.
Ca un bun psiholog pot să îl ajut, tel 0725/422-927.