| Kaonashii a întrebat:

Ce parere aveti despre pestele la conserva? Maruntit, in ulei si alte sosuri
Mancati asa ceva? E sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu mananc conserva de peste, preparat, condimentat de mine si fiert 6-8 ore, in ulei virgin (reteta batraneasca, de la pescari din zona noatra).
Imi place mai mult decat majoritatea conservelor din comert.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mananc nimic la conserva, eu prefer pestele proaspat, sa-l gatesc eu.

Nimic din ce vine la conserva, impachetat si semi-gatit nu este sanatos, fiindca contin conservanti si chimicale care au menirea sa le extinda timpul de expirare.

| sierra1 a răspuns:

O leacă de mercur nu strică nimănui!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mănânc. mai ales ficat de cod. Are Omega 3, vitamina D.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mananc ton in ulei. Nu maruntit, ci bucati. Pun ceapa si porumb in el.
Habar n-am cat e de sanatos.

| relian a răspuns:

Da, peste la conserva in sos tomat. In ulei nu-mi place, este prea gretos, cel putin pentru mine. In sos de tomate, gasesc putine care sa-mi placa, pun aia zahar in ele, simti ca e dulce rau. Au innebunit si astia, stiu ca romanii nu faceau asa, ce zic din ce am mincat de la germani si e dulce, am gasit si fara zahar, ala e bun.

Mai maninci ca este bun, de ce sa nu fie sanatos? E peste prins din ocean, nici macar nu-i de crescatorie.

Nu maninc des, doara daca vad pe undeva conserva aia, asa nu simt nevoia sa cumpar.
Dar peste maninc proaspat facut in faina bag si ceva brocolii, iese spuer bun.
E bun si cu piine si cu mamaliga. Ala la conserve fara nimic sau cu piine.

| gabicoo a răspuns:

Da! Mănânc! Nu prea e sănătos dar îmi place!

| StrongHeart a răspuns:

E numa' bun in vremuri apocaliptice.
Mai ales cel in sos de tomate laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O conservă scutește o femeie să stea în bucătărie 2 ore să gătească.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa eviti.

| sweetys a răspuns:

Probabil a mai scris cineva, dar imi e lene sa citesc comentariile. Depinde de cantitatea pe care o mananci, majoritatea pestelui la conserva, in special ton-ul, provine din zone contaminate, care sunt inscriptionate pe cutie cu FAO 70, 72, 80 etc. (daca le cauti pe net o sa le gasesti), cu cat pestele este mai mare cu atat sunt sanse sa fie si mai nociv. De ce zic ca e nociv, mercurul din peste este deja organic iar corpul nostru il asimileaza mai repede decat daca mercurul ar fi anorganic( ex cel din termometru). Dacă mananci o conserva pe saptamana nu este o problema, dar daca mananci cate una in fiecare zi, sau mai mananci si fructe de mare(care si ele au mercur) atunci sunt sanse sa devina nesanatos.

| Adrian5575 a răspuns:

Mai mananc cand am pofta, nu mananc prea des. Nu stiu cat e de sanatos, dar daca stam sa ne gandim, putine alimente mai sunt sanatoase in ziua de azi.

| IceRope a răspuns:

Doar in suc propriu sau în saramură. Și doar pește alb strict oceanic, nu somon și alte specii care pot fi crescute și în ferme piscicole.

| Darius50boss a răspuns:

Eu am mâncat, este sănătos

| Scorillo a răspuns:

Citez:
Una din două conserve de ton are în compoziţie peşte contaminat cu Cesiu 137!
Femeile însărcinate, persoanele în vârstă cu boli cronice și copiii trebuie să evite consumul de ton (Ton Albacora) în conservă din cauza conținutului de metale grele (plumb, cadmiu și mercur).
Recomand consumatorilor să evite conservele de ton care au în compoziţie peşte capturat în Oceanul Pacific, respectiv din următoarele zone: FAO 61, 67, 71, 77, 81, 87 şi 88. De asemenea, consumatorii nu trebuie să achiziționeze conservele de ton care au ambalajul bombat, lovit, cu puncte sau pete de rugină, acestea reprezentând un adevărat pericol pentru sănătatea lor" a precizat Domnul, Conf. Univ. Dr. Costel STANCIU, Președinte APC
incheiat citatul (atat m-a dus capul)

| paul123paul123 a răspuns:

Natural este sanatos

| SanduDediu74 a răspuns:

E bun ca si eu aici mananc in pauza de masa desi nu am voie cu obiecte metalice eu tot imi aduc la locul de munca (Suedia-cules de bidone) conserve happy