| alexandru1234567890 a întrebat:

Ce parere aveti despre sistemul sanitar din Romania? Ce parere aveti despre medici? Incompetenta sau bataie de joc a unor mizerabili? Asa e si in strainatate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lovemeoana a răspuns:

Nu exista cuvinte sa descrii sistemul sanitar din Romania. spitale unde trebuie sa iti procuri singur medicamentele si tot ce iti trebuie+ ca trebuie sa fi bazat pe buzunar. ca fiecare asteapta sa ii dai altfel nici nu te baga in seama. in strainatate gasesti la spital tot ce iti trebuie iar serviciile sunt ireprosabile...

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu stiu in ce spitale ai fost tu, dar ai o problema.

eu am fost internat de 2 ori la spitalul Azuga de ortopedie. conditii? mancare calda, buna la gust, de 3 ori pe zi + mancare pentru diverse boli, adaptate. 4 paturi pe salon cu baie proprie consistand din Wc, cabina dus si chiuveta + hartie, sampon si sapun reinoite la cerere; buton de alarma; doctorii cei mai buni in problemele ortopedice si traumatologice...

am fost in multe spitale, dar singurul care a scos untul din mine a fost spitalul de urgenta Ploiesti. doctorii buni se duc la clinici particulare...muta-te si tu

| alexandru1234567890 explică (pentru JohnnyBi):

Adica sa platim asigurari de sanatate si sa mai platim si clinici particulare, pai la ce mai platim daca nu sunt bune de nimic cele de stat?

| JohnnyBi a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Cine a zis ceva de asigurari de sanatate? obisnuieste-te si tu ca la 1200 ron salariu niciun om care a facut 6 ani de facultate si 10 de rezidentiat nu vrea sa munceasca. si cat timp statul se c**a pe doctori, profesori, etc, asa va fi. spitalul azuga nu e particular si conditiile sunt excelente, deci spitale bune cu doctori buni se gasesc. rar, dar exista.

| alexandru1234567890 explică (pentru JohnnyBi):

Depinde de noroc, peste cine dai dar nu e normal pentru ca nici strainii nu sunt toti buni dar isi vad de treaba lor si isi fac datoria.In schimb in Romania daca dai peste medici rai si neprofesionisti, te fac bucati si se poarta cu tine ca cu un nimic.Pe bunica-mea au facut-o praf, au operat-o de cancer si s-a descusut a doua zi, numai la noi se poate, au repetat operatia si era praf, bine ca a murit pentru ca ii introdusesera tot felul de tuburi, dispozitive peste tot si se simtea ingrozitor.

| JohnnyBi a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Stiu senzatia. eu am ajuns la urgente dupa un accident cu motorul si mi-a pus mana in ghips si dupa fara radiografie. ajuns la Azuga mi-a zis doctorul ca fara operatie mana mea dupa osificare (calus) isi pierde mobilitatea in totalitate. asa am ajuns la 3 luni de la accident sa stau cu fiare in maini, dar mobilitatea e completa. fara pile sa stii cate un doctor bun pe orice ramura esti mancat de viu