| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre terapia cognitiv comportamentala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Potrivit site-ului acesta: https://psychologies.ro/......i-261373/2 aceste terapii nu sunt rele.
Dar de dorit este ca omul să se încreadă în Dumnezeu. În felul acesta omul nu va mai lupta de unul singur cu problemele sale.
Pe când cu terapia cognitiv comportamentala (TCC) pacientul nu va putea să depășească situații poate mai mari decât puterile sale.
Medicul trebuie să știe cum să pună mâna pacientului în mâna lui Hristos. Atunci biruința asupra gândurilor și comportamentului negativ va fi câștigată de la început.