| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre vaccinul BCG (anti tuberculoza)? In tarile mai dezvoltate (SUA, Olanda, UK, Elvetia, etc.), acest vaccin nu face parte din programa nationala de vaccinare, deci copiilor din aceste tari nu li se face acest vaccin.

Motivatia este ca, in aceste tari, nu exista risc mare de imbolnavire cu aceasta boala. Numai celor care au parinti din zonele cu risc de boala (Africa, Europa de Est, etc.) sau calatoresc des catre aceste zone, li se recomanda acest vaccin.

Este acest vaccin mai riscant decat altele dat fiind ca, de exemplu, nici difteria, tetanosul, poliomielita nu sunt foarte predominante in tarile dezvoltate, si totusi aceste vaccinuri se fac, insa la BCG s-a renuntat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

De unde ai scos tu ca in tarile civilizate nu se face vaccinul BCG? Se face peste tot, exista un vaccin care include mai multe, exista o injectie care are 4 sau chiar mai multe vaccinuri in el, se fac peste tot. In momentul in care nu mai vaccinezi lumea se naste epidemie de bolile pe care le-ai enumerat. Nu s-a renuntat la nimic si "noua moda" cu renuntarea la vaccin e una dintre cele mai periculoase, stupide si dezinformate din cate am vazut pana acum.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Am scos pentru ca stiu sigur. Acest vaccin nu se mai face peste tot si nici tuturor copiilor (in Europa Occidentala, precum si in SUA, se recomanda doar copiilor de imigranti proveniti din tarile unde TBC e raspandit (printre care si Romania)).

Un vaccin care include mai multe vaccinuri e DTP (difterie, tetanos, poliomielita).
De asemenea, in Occident se mai fac urmatoarele vaccinuri: gripa, tuse convulsiva, hepatita B, pneumonie, oreion, pojar, rubeola, meningita, papiloma virus uman (HPV) si cam atat. (La cerere, se pot face si altele.)

Doar informativ, BCG se face separat, nu in combinatie cu alt vaccin. BCG poate avea unele reactii adverse serioase, mai ales la copiii cu imunitate scazuta. Acum se lucreaza la alte vaccinuri impotriva TBC care sa aiba mai putine reactii adverse (de exemplu, organizatia Aeras lucreaza la un nou vaccin).

Nu sunt impotriva vaccinurilor, ci ma intrebam de ce acest vaccin anume s-a scos din programa nationala a tarilor occidentale si se recomanda doar copiilor din tarile unde TBC e raspandit.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, se pare ca nu se face BGC insa ti-ai raspuns singur. Nu se face pentru ca in primul rand TBC-ul nu e asa de des intalnit in tarile care au renuntat la vaccin si pentru ca au vaccinuri mai bune in caz ca apare.
Exista si vaccin hexavalent, care include 6 vaccinuri intr-unul singur: diftero-tetano-pertusis-polio- Haemophilus influenzae tip b - hepatitic B.

Răspuns utilizator avertizat