| Firefly a întrebat:

Ce parere aveti despre vaccinul HPV?
L-ati facut? Are efecte adverse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu l-am facut, fiindca sunt intr-o relatie monogama, definitiva si amandoi suntem neinfectati. Dar il recomand cu caldura tuturor femeilor care se asteapta sa aiba parteneri sexuali netestati.
Poate avea mici efecte adverse, neimportante. Rareori are efecte adverse majore (un caz in lume).
Vaccinurile au salvat milioane de oameni, ducand la inlaturarea completa a unor boli care mii de ani au secerat vieti. Eu cred ca in urma vaccinarilor contra HPV, in 30-40 de ani incidenta cancerului de col va scadea dramatic.

5 răspunsuri:
| zorialbi a răspuns:

Nu l-am facut si cu siguranta nici nu-l voi face. Parerea mea este ca nu este testat suficient si nu i s-a demonstrat eficienta pentru a putea avea incredere in el. Nimeni nu iti poate garanta ca un vacin te va feri de cancer! Plus ca mi-e teama ca exista niste scopuri ascunse pentru care a fost produs...
http://www.familiaortodoxa.ro/2009/01/06/de-ce-nu-putem-crede-in-gardasil/
http://www.familiaortodoxa.ro/......selaciune/
In plus, am citit urmatoarea stire legata de alte vaccinuri: Bill Gates a declarat de curand ca factorul principal pentru incalzirea globala este dioxidul de carbon, CO2, pe care noi, oamenii il expiram. Acesta a explicat, printr-o ecuatie ingenioasa, ca metoda de a reduce cantitatea de CO2, este, reducerea populatiei cu 10-15%. Cum are de gand miliardarul sa faca acest lucru? Prin vaccinuri de sterilizare.
"Populatia globala este acum de 6, 8 miliarde de oameni si vom ajunge la 9 miliarde de oameni in curand. Daca vom face o treaba foarte buna cu noile vaccinuri, cu serviciile medicale de reproducere, com putea sa scadem cifra asta cu 10-15%", a spus acesta intr-o prezentare din cadrul TED. "
[http://www.businessmagazin.ro/......i-5713255]

| fosa.poplitee a răspuns:

Eu l-am facut, nu a avut niciun efect advers. matusa mea e medic si mi l-a recomandat. si pe fiica ei a vaccinat`o. daca nu era bun, nu cred ca risca viata fie'si. cunosc mai multi medici care il recomanda. eu cred ca e bun

| thisissolawl a răspuns:

Sa nu-l faci cine stie ce ti se poate intampla mai bine sa nu risti

| pIsIcUtzA PuFoAsA a răspuns:

Nu sa nu il faci stiu si eu de la scoala.