| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre virusul AH1N1? credeti ca ar trebui sa ma vaccinez sau e periculos acest vaccin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| User a răspuns:

Nu e prea bine sa te vaccinezi. Nu stii niciodata ce efecte adverse ar putea avea... La nivel de tara au fost vreo 70 morti din cauza gripei noi, da' majoritatea aveau cancer, hepatita, meningita, diabet, etc. Iti dai seama ca erau pe ducaoh go on. Parerea mea e ca gripa asta porcina a fost inventata de marii producatori de medicamente pentru a face un ban pe timp de criza.

10 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Dragul meu treaba este atat de contradictorie. Fata mea a fost foarte rau bolnava si de frica acestei gripe am fost cu ea la Matei Bals (simptomele pe care le aveau erau atipice unei gripe sau viroze obisnuite... dusea din plamani fara sa o doara gatul, febra mare care nu sacadea nici la algocalmin, dureri ingrozitoare de cap si muschi nu putea sta in picioare) Acolo i-a luat temperatura si a trimis-o acasa fara sa-i faca vreun test si ne-au pus sa luam doar antitermice (se pare ca acest virus face urat la antibiotice) dupa 7 zile i-a trecut dar am luat eu si zau a fost tare rau. Nu stiu ce am avut dar a trecut. Vaccinul facut in tara pe care ni-l recomanda doctorii a fost testat doar pe cobai din cate am inteles. Dar nu cred ca nu ar fi bun, poate cu ceva riscuri. Stiu si eu ce sa spun? Fiecare decide pentru sanatatea lui.

| mihaa a răspuns:

Sotu meu sa vaccinat si imi voi face si eu vaccinul, tudor nu vezii ca morr oamenii pe capete, a murit medici de pe ambulate, incontientietii ca ei sunt cei mai tari si nimic, nu-i poate lovii, cum a patit si toni de la cronica carcotasilor, d-zeu sal ierte chiar mi-a placut f mult de el, nu fii inconstient, fa vaccinul, protejeaza-te,

| zorialbi a răspuns:

Din cate m-am interesat eu, acest virus este creat in laborator special pentru a induce panica printre oameni si pentru a creste profiturile companiilor farmaceutice care produc acest vaccin. Nici nu e testat suficient. E mai riscant sa faci vaccinul decat sa nu-l faci. Eu n-o sa-l fac. Dar e alegerea ta... Sanatate.

| string a răspuns:

Hai sa o luam logic:
Conform declaratiilor OMS, EMEA, Streinu Cercel si altii asemenea, vaccinul este facut precum vaccinurile antigripale sezoniere, deci oamenilor nu ar trebui sa le fie frica etc etc bla bla bla. Nu mai stiu unde pe Hotnews reprezentantul OMS in Romania sustinea sus si tare cat de bine studiate sunt vaccinurile antigripale ca productie, eficacitate si efecte adverse. EVIDENT, REALITATEA ESTE ALTFEL :)
Daca ne uitam la review-urile facute de Institutul Cochrane ( un grup de cercetatori relativ independenti ) gasim cateva chestii interesante ( in engleza aici http://www.bmj.com/cgi/content/full/333/7574/912/TBL2, cateva chestii in romana aici http://nostrabrucanus.wordpress.com/......non-media/ ):
- Lipsa de rezultate obiective convingatoare : in cazul oamenilor sanatosi sub 65 de ani, vaccinarea nu a modificat in vreun fel timpul de spitalizare, timpul de absenteism sau moartea prin gripa sau complicatii. Nu s-au gasit dovezi concludente nici in legatura pacientii bolnavi de astm sau fibroza chistica.
-O alta dovada a calitatii proaste a studiilor o constituie si rezultatele contradictorii ale vaccinarii la copii, pentru a evita contactarea gripei de la membrii familiei; studiile sugereaza existenta unui anumit nivel de protectie, dar obiectivele realiste nu sunt indeplinite : la copiii sub 2 ani vaccinarea a avut aceleasi efecte ca si administrarea de placebo ( substanta inerta );
- Nu se raporteaza tot timpul nivelul de siguranta al vaccinului. Astfel, doar la 2963 din cateva milioane de subiecti peste 65 de ani a fost raportata siguranta vaccinului, iar o asemenea lipsa de informatii poate fi riscanta. Si in urma administrarii vaccinului antigripal au murit oameni.
Tom Jefferson este un doctor interesant; este considerat unul dintre cei ai buni specialisti din lume in problemele gripei si este mai greu "de indoit" (aka cumparat) decat restul. Are o istorie interesanta :)
Intr-un alt review bine documentat, de data aceasta publicat de Peter Doshi pe vremea cand era student la Harvard ( parca), se pune problema scurt pe doi: SI DACA CIFRELE LEGATE DE MORTALITATEA DIN PRICINA GRIPEI SUNT MAI MULT PR DECAT STIINTA? http://www.bmj.com/cgi/content/full/331/7529/1412
Acum avem urmatoarele chestii:
- vaccinurile antigripale "atat de bine studiate" se dovedesc a fi un mare fas cand este vorba despre eficacitate si despre studiile care afirma una si alta.
- vaccinul A/H1N1 este facut folosind "stiinta" din zona vaccinurilor antigripale
- producatorii refuza sa faca studii controlalate cu placebo, randomizate, dublu-orb, care sa puna in evidenta foarte clar eficacitatea sau lipsa de eficacitate a vaccinului antigripal.
- datele despre SIGURANTA vaccinurilor stralucesc prin inconsistenta si lipsa.
Despre vaccinul de la Cantacuzino s-a spus ca nu contine adjuvanti noi. Ce nu au comunicat public este continutul de mercur. Acum, daca este sa ne uitam la limitele EPA pentru mercur si le comparam cu mercurul din vaccin, s-ar putea sa ne stea ceasul.
Adica vaccinul contine cel putin de 3. 5 ori mai mult mercur decat este doza maxima EPA ( standardul de la americani). Acum doza asta maxima nu inseamna ca nu face rau organismului ci ca nu te omoara sau ramoleste in perioada cat au facut ei studiile.
Toata gasca din cercetarea farmaceutica se fersets ca ala de tamaie de studierea efectelor pe termen lung.

@paul27
Stii cat au facut companiile farmaceutice cu vaccinul A/H1N1 intr-un trimestru? 22 de miliarde! Daca nu ma inseala memoria, pana la aceasta minunata pandemie, toata piata de vaccinuri era de vreo 19 miliarde.

| georgiana a răspuns:

Buna! Eu am facut vaccinul, de la noi din clasa 2 din 24 au acceptat, este adevarat ca acest virus a pus multi oameni pe ganduri.Noua ni l-au recomandat, e pentru noi, dar de multe ori nu stim ce sa alegem ca sa ne fie bine. L-am facut acum o luna si nu am patit nimic, sunt in viata.

| piticot a răspuns:

Sincer nu stiu ce sa zic, aici sa facut mare tam tam pe chestia asta. S-au scos mii de vaccinuri gratuite dar nu obligatorii, eu personal am ales sa nu il fac.Acum a mai trecut odata ce sa incalzit oarecum se discuta mai putin despre asta. Daca il faci sau nu tu esti singurul care alege.

| cosmon a răspuns:

Faci cum iti dicteaza constiinta, dar eu cred ca vaccinul e o porcarie, pana si profesorii iti spun mai pe ocolite asa ca vaccinul nu e cea mai buna solutie! De preoti nici nu mai vorbim!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU VACCINURILOR! citeste pe net din ce e format...nu te vaccina!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acest virus care a afectat Romana este raspandit in mod intentionat, ceea ce va spun nu este o poveste ci un fapt real.Eu nu am scris acest comentariu pentru ca nu ma ce face ci vreau sa avertizez mai multi oameni sa nu faca acest vaccin.In orice lucru politica este implicata, ca si in cazul de fata cu aceasta gripa.Lumea se afla intr-o situatie critica din punct de vedere financiar si a resurselor naturale deoarece demografia este in crestere iar in momentul de fata sunt prea multi.

| Alexxa10 a răspuns:

Unii spun ca vacciunul il faci si in timp (cativa ani) devii foasrte sensibil la raceli care iti pot fi fatale. Altii spun ca e un vaccin foarte bun. Eu nu l-am facut. Si dupa parerea mea, si gripa asta este provocata, pentru a micsora populatia. Fiecare cu parerea lui. Nu vreau sa sperii.