| anonim_4396 a întrebat:

Ce pericole prezinta bronzul la solar? As vrea sa ma duc de 2xsaptamana de acum, 5 minute sedinta, pana capat un bronz dragut. De ce nu e sanatos? Radiatiile solare ultraviolete de la ora 12-13 vara, au acelasi efect negativ pentru corp, asa am citit. Alte pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, ai dreptate, radiatiile de 12-13 vara au acelasi efect, numai ca 5 minute de expunere la solar echivaleaza cu vreo 20 de ore de expunere in miezul zilei vara.
Riscul este sa faci cancer de piele. Evident, lasam la o parte imbatranirea foarte accelerata a pielii, petele de batranete aparute dupa 2-3 ani de folosire a solarului si ridurile, care sunt niste probleme minore.

| larrii a răspuns:

Nici nu poti compara razele ultraviolete de la soare cu cele de la solar. Gandeste-te ca in 2 sedinte de 5 minute la solar te bronzezi de aproximativ 2 saptamani de stat la plaja zilnic. Deci este un proces foarte rapid, deci razele UV de la solar sunt extrem de puternice. Eu am fost la solar pentru ca in primul rand am fost curioasa sa vad si eu cum e si ce efecte are, si in al doilea rand ca aveam ceva complex cu vergeturile si voiam sa mi le acopar oarecum mai rapid pana merg la mare. Am fost cred 3 sedinte maxim, tot la fel, de 5 minute, si mi-au aparut alunite rosii. Care nu sunt tocmai ok, pot fi cancerigene, deci riscul pentru cancerul de piele este foarte ridicat daca mergi la solar.

| Violleta2022 a răspuns:

Atata solarul cat si razele ultraviolete ale soarelui pot produce cancer de piele.

| ALGator a răspuns:

Cancerul pielii, printre altele.