| anonim_4396 a întrebat:

Ce pericole prezinta covietuirea cu o pisica pe perioada in care femeia e insarcinata? Am auzit ca trebuie sa renunti la a mai tine pisica in casa daca esti insarcinata sau daca ai bebelus mic. Ce boli pot lua de la pisica si cum? Mentionez ca eu ii curat ladita si o ingrijesc. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pisicile poarta adesea Toxacara si Toxoplasma care dau maformatii la copil. De asemenea, parul pisicii poate determina alergii la bebelusi. Nu e suficient sa ii curati ladita, daca vrei sa ai o pisica si o gravida sau un bebelus in casa, trebuie sa indeplinesti urmatoarele reguli: sa vaccinezi pisica de Toxocara si Toxoplasma si sa o duci in feicare luna la vaterinar pentru un examen clinic. Sa nu permiti accesul pisicii in camera in care dorm copilul sau gravida si nici pe canapelele, fotoliile, scaunele pe care acestisa stau. sa aspiri foarte foarte bine toata casa macar o data pe zi, strangand fiecare fir de par, sa perii pisica cu mare atentie zilnic pentru a asa cat mai putin par, sa nu lasi pisica sa iese din casa sau sa aiba contact cu animale nevaccinate

| Violleta2022 a răspuns:

Singurul lucur de care nu trebuie sa te atingi cand esti insarcinata, este ladita pisicii, din cauza parazitilor si bolilor pisicii, care se pot transmite la fatul din pantec.
Altcineva din casa trebuie sa-i curete ladita de azi inainte!
Nu glumesc, citeste despre toxoplasmoza si riscurile la care te supui.

| AlexNab0k0v a răspuns:

Salut. Am făcut un pic de research pe net și îți zic una - riscul este mic, foarte mic. Acum sincer. gândește-te și la faptul că pisica ta nu e doar un animal...e un membru al familiei. Îngrijește-o așa cum ai făcut și până acum și când simți că e momentul, lasă-ți copilul să îți cunoască pisica.

| hellocat a răspuns:

Exista o posibilitate de a lua Toxoplasmoza care poate fi foarte riscanta pentru bebelus, dar si pentru mama, desi multi dintre noi avem deja anticorpii formati deoarece acest microb se poate gasi in solul contaminat, in carnea gatita insuficient, apa contaminata etc. Dar cel mai bine ar fi ca pe perioada sarcinii ca curete altcineva litiera, sa nu mai pupi pisica sau chestii de genu si sa-i interzici accesul in bucatarie.(toxmoplasmoza este eliminata prin fecale si are nevoie de 24h-48h pentru a putea fi transmisibila-de aceea e f bine sa cureti litiera zilnic). Totusi recomand sa-ti faci niste teste pentru aceasta boala cat esti insarcinata happy