| SilentRain a întrebat:

Ce poate cauza pierderile de memorie?
E posibil sa fie din cauza stresului?
Cum pot să îmi îmbunătățesc memoria?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stresul poate cauza si duce la pierderea memoriei.
Prima data trebuie scazut nvelul de stress, dar cel mai bine este eliminarea din viata omului (chiar daca acesta presupune scaderea veniturilor).
De asemenea, trebuie respectata regula de 8-8-8 ore: 8 ore de lucru, 8 ore relaxare si 8 ore somn.

Pentru ajutarea memoriei se pot folosi produsele naturiste derivate din gingko-bilboa (cel mai bun este ceaiul din frunze gingko), precum si consumul de lecitina - ambele sub indrumare si control medical.

| mentholinks a răspuns:

Ai probleme cu memoria draga? Probabil din cauza alimentatiei, incearca sa mananci mai sanatos.

| SilentRain explică (pentru mentholinks):

Da și e foarte nașpa sad

| mentholinks a răspuns (pentru SilentRain):

Ce fel se manifesta? Ce anume tinzi sa uiti?

| SilentRain explică (pentru mentholinks):

Uit unde îmi pun chelie sau unde îmi las telefonul, și le găsesc în buzunar sau chiar în fata mea
La servici uit dacă am schimbat sau nu papiota de cusut
Alteori uit ordinea in care trebuie sa fac lucrurile
După părerea ta crezi ca e de rău?
Sau e doar alimentați proasta, stresului și anemia (am și anemie, nu cred ca are legătură cu asta)

| mentholinks a răspuns (pentru SilentRain):

Eu cred ca nu e chiar asa rau. Cred ca ai o lipsa de concentrare din cauza stresului si de aceea uiti. Si eu mai uit cateodata unde las telefonul chiar si ce voiam sa fac cu 5 minute inainte. Daca ai multe ganduri clar e din cauza asta.

| Teo29 a răspuns:

1. Nu consumi alcool, incerci sa controlezi starile si situatiile care iti provoaca stres, sa le mai diminuezi frecventa sau daca e posibil sa nu ai parte de stres deloc.

2. Foloseste-ti creierul citind, memorand zilnic cate ceva, ia si niste vitamine, recomand : Eurovita Multivital A-Z care au complexul echilibrat de toate mineralele si vitaminele + ginko care ajuta la memorie.

| IonutCG90 a răspuns:

~De exemplu o chestie pe care n-o pot spune aici pe post, cred că totusi nu ar fi categoria
~Da, și stresul este o cauză dar deseori creierul decide el ce să memoreze si ce nu
~Cauta sa iti mângâi mintea cu ce-i place, cred că ai o minte frumoasă, delecteaz-o.

| DOOOPX a răspuns:

Da, e și din cauza stresului deoarece nu te poți concentra asupra lucrurilor pe care le faci, înafara de asta se mai enumera Alcoolul, fumatul, drogurile, lipsa de vitamine, calciu și grăsimi, lovituri la cap, demența, insomnia, si vârstă, toate acestea duc la pierderea memoriei.

Că să îți inbunățești memoria poți consuma alimente care conțin OMEGA3, în principiu sa ai o alimentație sănătoasă, și să te ferești de substanțele nocive, poți consuma sullimente pentru îmbunătățirea memoriei.
Cel mai bine este sa consulți un medic îți va spune ce și cum, îți va da un tratament daca este nevoie.

Cam atât bafta, și multă sănătate.

| TheCaliptus35 a răspuns:

Cauzele pot varia de la probleme cu sistemul neuronal, pana la consumul de alcool.Insa si stresul este un factor ce provoaca pierderea de memorie, in special pe cea de scurta durata.Cateva sfaturi pentru a imbunatati memoria sunt:Un program strict de somn, fara ore nedormite; un stil de viata sanatos(atata timp cat te simti bine, poti gandi si rational si creierul tau poate absorbi mai multa informatie); ganditul pozitiv(o viata fericita, chiar si plina de griji, inseamna o productivitate mai mare).

| Sarrya a răspuns:

Bineinteles ca stresul este un factor foarte "amabil" cu pierderile de memorie. De asemenea, pot fi si daca folosesti anumite medicamente in exces (picaturile nazale, spre exemplu).
Ce poti lua? Lecitina. Este un supliment naturist care combate pierderile de memorie si te ajuta sa retii mai bine.
(Este recomandat sa urmezi tratament cu lecitina si inainte de examene importante).
Bineinteles, ai nevoie de aprobarea unui medic, sa vezi daca nu esti alergic la lecitina.
Multa bafta si incearca sa combati cauza stresului, nu efectul acestuia. Adica elimina ceea ce iti creaza stres si asa nu vei mai avea nevoie sa ii tratezi efectele ^^