| Mogiojojo a întrebat:

Ce poate sa se intample daca beau apa oxigenata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Risti sa ai niste dureri cumplite pe intreg traseul unde se duce in stomac, iar daca bei cantitate mare poti si muri.
Daca pui apa oxigenata pe o rana deschisa, atunci "fierbe", dezinfecteaza locul si opreste sangerarea.

| Andreeush a răspuns:

O să ai probleme.

| WhiteLife a răspuns:

Îți omoară bacteriile bune din stomac (cele care reglează procesele de digestie) și alte câteva chestii ce le mai avem pe acolo. Sigur ca depinde de cantitate, dar pe sticluțe un genera scrie "Uz extern", asta înseamnă că nu ai voie sa o bei și cine a scris asta a știut bine de ce o face.

| ziftode a răspuns:

Cred ca faci o gaura in stomac
denumirea reala numai apa nu contine ci este "petroxid de oxigen"
https://ro.wikipedia.org/wiki/Peroxid_de_hidrogen

iar conform quorra, RASPUNSUL MEU E CEL CORECT (am raspuns inainte sa caut in engelza)

https://www.quora.com/What-would-happen-if-you-drink-hydrogen-peroxide

Hydogen Peroxide or H2O2 is a strong oxidising reagent. In hospital, people have used it to kill bacteria for external use and the concentration is limited to 35%. If someone swallowing it, H2O2 will react with our organ (stomach, throat, tongue) and make water inside our body evaporate and by its own decomposition reaction:

2H2O2 → 2H2O + O2 + Heat released

Therefore, it can burn stomach and throat as well as causes internal bleeding and severe tummy ache. If the concentration of H2O2 is higher than 35% or >50%, H2O2 becomes an extreme corrosive reagent and it might cause death if swallowed.

"deci poate sa iti arda gatul si stomacul, sa iti cauzeze sangerari interne... iar daca e destul de concentrat, sa te omoare"

| Mogiojojo explică (pentru ziftode):

Dar daca imi pun zahar diluat cu apa in ochi ce se poate intampla?

| ziftode a răspuns (pentru Mogiojojo):

Zahar diulat cu apa in ochi... ti se face ochiul "lipicios" si daca inchizi ochiul s-ar putea sa nu il mai deschizi pana nu dai cu apa bine si se dilueaza zaharul

APA OXIGENATA NU E ZAHAR, eu uneori nu am argumente logice, doar "sentimente", iar sentimentul despre apa "oxigenata" e ca daca o pui pe piele unde ai o taietura o sa curete tot, si apoi poti sa bandajezi, pentru ca rana e CURATA, de aia se gaseste in comert, de aia e folositoare, e mai bine sa dai cu apa oxigentata inainte de bandajare, reduci SERIOS riscul de infectie si maresti SERIOS viteza de vindecare

dar, daca nu ai o taietura, nu o sa faca nimic, pentru ca pielea e un organ care face fata unor agenti de genul asta, o sa te gadile putin, si cam... ATAT

dar, daca o inghiti, TOT ESOFAGUL SI STOMACUL O SA REACTIONEZE CA O TAIETURA SI O SA LE "CURETE"... VREI ASTA?!?!?!?

daca DA, poate ar trebui sa sun la 112 si sa raportez sinucigas!
si inca unul TOTAL NEBUN, CARE VREA SA MOARA IN CHINURI!

| Andbadea a răspuns (pentru ziftode):

Dacă are concentrație 3% pot sa pățesc ceva?

| lZlJokerlZl a răspuns:

Apa oxigenata are efect antiviral, antimicrobian si fungicid (omoara ciupercile, micoza). Curata organismul, este un antioxidant puternic, rezolva lipsa de oxigen, oprind astfel inmultirea celulelor canceroase. Este benefic in multe boli.

Apa oxigenata trebuie diluata cu apa simpla de exemplu se pune 15ml de apa oxigenata intr-un litru de apa.
Daca a fost consumata o cantitate mai mare de apa oxigenata din greseala nu se intampla nimic dar nu este recomandat sa se bea apa oxigenata pura in mod regulat.

| Mogiojojo explică (pentru lZlJokerlZl):

Ai incercat apa oxigenata?

| TsuyuAsui a răspuns:

Pai, având în vedere că apa oxigenata conține inca o molecula de O2, fata de apa normală, dracu știe ce se întâmplă... Mai bine nu încerca...

| ChituAlexandru1289 a răspuns:

Faci rugină in gat

| Yasmina203 a răspuns:

Cred ca nimic. Tot apa e si aia, nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru Yasmina203):

Dacă nu te pricepi, mai bine taci, și nu induce lumea în eroare. Apa oxgenată nu este tot apă e și aia. Ea conține un oxigen în plus care este foarte slab legat de moleculă. Când se desprinde, devine oxigen liber, foarte doritor de a se atașa de altă moleculă. Iar atașarea oxigenului de altă moleculă înseamnă ardere.
Îl Introduci în gură, arde mucoasa gurii, arde esofagul, arde în stomac unde ajunge. Celulele arse sunt moarte. Astfel nu e tot aia.