| anonimmni a întrebat:

Ce pot face pentru constipatie daca nu am supozitoare in casa (nu am o farmacie in apropiere) si vomit medicamentele orale imediat ce le inghit? Pot sa iau medicamente doar pe cale anala si nu am supozitoare in casa.Ce fac? Urgent, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bulion, Lapte acru si suc, fructe si lapte, prune uscate si lapte, ulei de in sau seminte cu iaurt, apa calda cu lamaie, cafea, ceai de papadie, stafide sau stafide si lapte cald, etc.

| darrio2007 a răspuns:

Ceai de musetel neindulcit.

| Violleta2022 a răspuns:

Fierbi 1-2 mere cu tot cu coaja in 500-600l de apa (fara zahar).
Cand s-au fiert, le racesti si le mananci, band si zeama de la merele fierte.
Atentie, merele se taie feliute si se fierb FARA ZAHAR si se mananca cu TOT CU COAJA!
Dureaza 6-8 ore ca scaunul sa se produca.

| GeneviveJ a răspuns:

Nu lua medicamente pe cale anala daca nu sunt destinate acestui mod de administrare. trebuie sa existe o farmacie non stop pe undeva, daca ai si greata si varsaturi probabil nu e doar o simpla constipatie. Incearca sa iei legatura cu medicul de familie sau un medic care iti poate spune exact ce medicament sa iei in functie de cand e constipatie si ce alte simptome mai ai. Sanatate!

| anonimmni explică (pentru GeneviveJ):

Orice mananc vomit? imi trebuie ceva ce sa inlocuiasca supozitorul