| SorinELoo7 a întrebat:

Ce pot face sa am o voce mai clara? De cand mi s-a schimbat vocea, o am groasa si ragusita. Cei cu care vorbesc ma inteleg cu greu, mai ales cand strig tare la cineva am o voce oribila.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Consultă un medic.
http://www.tpu.ro/......am-o-voce/
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ai putea sa mananci miere, bomboane mentolate, dar nu stiu daca ajuta. Vocea iti va reveni la loc intr-un timp happy

| WoKy a răspuns:

Salut.
Poate parea absurd laughing dar fumezi?
Si eu patesc la fel, mai ales dimineata, dar diferenta cred ca e facuta de faptul ca eu "tabacesc".
Intr-adevar, de cand am facut undeva la 13-14 ani, nu aveam legatura cu tigarile, aveam o voce de monstru, dar s-a remediat in timp.
Intreaba un doctor pe "sfatuldoctorului", parca asa se numeste.
Mie bunica mi-a recomandat "oua crude" pentru voce, dar nu sunt nebun sa le iau, desi am inteles ca fac minuni, totusi incearca cu limonada sau ceva acru!
P.S- imi asum dreptul la ceea ce am zis, puteti sa ma criticati cum vrei, dar este un "pamflet" si dupa parerea mea, trebuie tratat ca atare.
Salutari!

| SorinELoo7 explică (pentru WoKy):

Nu fumez si nici n-am de gand sa fumez! Am baut oua crude cat am fost mic.

| WoKy a răspuns (pentru SorinELoo7):

Nu stiu ce sa zic.
Cu timpul se remediaza si orice medicament ai lua, nu o sa observi progrese din primele zile(ma refer la progrese clare, desi ele pot exista).
Si totusi, de ce sa te indopi cu pastile cand poti sta sa iti treaca de la sine.
Macar asa pari mai masculin happy
In fine. Insanatosire grabnica!

| BluishAngel a răspuns (pentru SorinELoo7):

Nu stiu daca ouale crude au vreo legatura cu problema ta sau nu laughing tongue insa am si eu o intrebare pentru tine. Vocea ti s-a schimbat de mult timp sau recent? Daca s-a intamplat recent, corzile vocale inca nu sunt total adaptate iar procesul nu s-a finalizat si e normal ca la inceput vocea ta sa fie mai groasa.Transformarea e abia la inceput si vocea ta inca nu e "gata", plus ca, asa cum am zis, pentru corzile vocale e nevoie de o perioada pentru a se adapta.Nu te speria. Daca insa transformarea s-a petrecut acum mai mult timp inseamna ca asa e vocea ta.Ca sa fii mai linistit si daca crezi ca te ajuta, poti sa consulti un medic. Sper ca te-am ajutat happy

| genTlemeNNN a răspuns:

Eu cred ca esti doar ragusit si iti vei revenii curand.

| SorinELoo7 explică (pentru genTlemeNNN):

Eu sunt ragusit de cand mi s-a schimbat vocea

| denysyk a răspuns:

Ce pot sa spun consulta un medic specialist