| Derkes a întrebat:

Ce pot face sa nu mai fiu zambaret, euforic mai tot timpul? Cand vorbesc cu cineva mai ales, nu conteaza ca e fata sau baiat, si ma uit in ochii lui, incep sa zambesc fara motiv. La fel si cu parintii, pur si simplu zambesc si nu pot sta incruntat mai niciodata. Uneori e foarte deranjanta chestia aceasta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Chiar si aici, pe TPU sunt zeci de tineri care au depresie si nu stiu sa zambeasca, sa fie veseli.
Explica- si arata-le celor care sufera de depresie ca se poate si asa! happy
Ai putea sa fii un bun indrumator-exemplu pentru asemenea cazuri.

| Adry05 a răspuns:

De ce e deranjant? Da impresia ca esti vesel/fericit, calitate ce in general atrage oamenii

| AFR81 a răspuns:

Mai bine nu cauta sa schimbi asta. Mult mai bine sa fii zambaret, vorbaret, glumet, vesel, optimist decat sa cazi in extrema cealalta, care e cumplita.

| anonimg a răspuns:

Pastreaza-ti atitudinea aceasta penttru ca nu este rea. Buna dispozitie iti va dschide in viata multe usi care alfel n-ar fi putut fi deschise vreodata.

| Donsavas a răspuns:

Nu te lua dupa sfaturile de mai jos. De vreme ce te deranjează asta,inseamna ca fericirea aia nu e la nesfârșit, oricum e imposibil. În spatele veseliei se poate ascunde neimplinire, suferință. Dacă treci de la euforie la iritabilitate, asa cum ai specificat Tu, indica o tulburare de dispozitie. E nevoie de un consult psihiatric. Doar acesta hotărăște dacă ai nevoie de tratament sau nu.

| Panamax a răspuns:

Un control la psihiatru pentru inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las ca-i bine vei avea mai putine riduri

| unvecin a răspuns:

Ia-ți un job stresant și / sau prost plătit. big grin

| Lina1993 a răspuns:

Exact asa sunt si eu dar nu mi se pare ceva rau, face parte din personalitatea noastra. Daca m-as stradui sa fiu altfel nu as mai fi in largul meu si s-ar vedea, oamenii si-ar da seama ca ma straduiesc sa fac ceva ce nu-i natural.

| Yunnochan a răspuns:

Nu căuta să schimbi asta, cred că este minunat să zâmbești mereu persoanelor din jurul tău, mai ales fără motiv. Înseamnă că îți iubești viața și ești mulțumit de tine, ești împăcat cu viața pe care o ai și acest lucru este unul foarte frumos. Nu te gândi că este deranjant, bucură-te că zâmbești, chiar și fără motive! Eu mi-aș dori să fiu ca tine, dar nu pot. Nu pot zâmbi oamenilor nici forțat și nu pot să râd nici măcar la o glumă... Fii mulțumit de ceea ce ai!

| nicooparaschiv a răspuns:

Sunt departe de a fi expert, de aceea ma voi referi strict la experienta mea. Ori de cate ori nu ma pot abtine sa zambesc, este pentru ca incerc sa acopar un uragan de minciuni, constientizand totodata pericolul limbajului non-verbal, care ma poate da de gol oricand in fata celor care ma cunosc (prieteni, parinti).