| Razvan500Raz500Razvan a întrebat:

Ce pot face sa scap de matreata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ulei de cocos extravirgin masat pe scalp 2-3 minute, lăsat o oră-2 să acționeze și apoi spălat DE 2 ORI cu șampon, preferabil dermatocosmetic de la farmacie pentru problema ta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Șampon antimătreață.

| Donsavas a răspuns:

Foloseste seboderm (șampon cu ketoconazol-un antifungic)

| flixbuster a răspuns:

Bagi masina de tuns, marime 0.

| RKBlue a răspuns:

Mergi la un dermatolog.Iti va spune cel mai bine ce sa faci.
As zice sa nu incerci nimic natural/babesc, caci iti poate afecta parul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sampon de urzici. E pentru matreata.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonima163333 a răspuns:

Sampon anti matreata.

| Felissa13Eden a răspuns:

Eu m-am spalat cu bere pentru matreata si a functionat, sau cu bicarbonat de sodiu

| IonutPetre12 a răspuns:

Samponul de la head&shoulders anti matreata de barbati, parca scrie ceva 100% si are niste portocalie inchis)m-a svapat pe mine. Singurul sampon care a functionat

| Elena_Maria_1993 a răspuns:

Dacă ai matreata, înseamnă că ai scalpul deshidratat, chiar dacă poate ai un par uleios. Îți recomand sa iti hidratezi scalpul, folosind ulei de cocos, sa l clătești cu oțet, este foarte bun. Daca nu îți plac tratamentele astea naturiste, cauta pe internet șamponul de la Ducray sau Gerovital..ai de unde alege de pe net. Poți avea parul uleios, dar un scalp uscat.

| CelMaiCunoscatorDintreUmanoizi a răspuns:

Pune gumă de mestecat în păr, o să se prindă mătreaţa de ea, am încercat, merge 100%.

| Arna a răspuns:

Bună! Poți alege, pentru început, un șampon anti-mătreață. Personal, pot recomanda Alpecin. Îl recomand din experiență proprie, m-a ajutat foarte mult. Îl găsești în farmacii. De asemenea, șampoanele de la Ducray sunt foarte bune, însă inițial ți-aș sugera să încerci Alpecin-ul și abia apoi să testezi Ducray-ul sau orice alt șampon. În cazul în care nu rezolvi problema după încercarea a câteva șampoane destinate special problemei, aș recomanda cu încredere un consult dermatologic. Succes!