| anonimaalee29 a întrebat:

Ce pot sa fac sa nu ma mai doara soldurile? Din cauza ca stau 6-7 ore pe scaun la scoala ma dor foarte rau...si ma mai masez singura dar nu are efect. Exista exercitii speciale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| baru a răspuns:

In afara de miscare, consulta medicul de familie. Se fac anumite injectii. Am inteles ca sunt foarte bune si ajuta.Intreaba.

| Evolution a răspuns:

Trebuie sa eviti sa duci o viata sedentara, trebuie sa te mai ridici sa te mai misti. In pauze mai du-te pe la magazin sau te mai plimbi prin clasa. Practici vreun sport? stai cu spatele drept atunci cand stai pe scaun?
Daca durerile persista, ar trebui sa vorbesti cu parintii tai si sa faci un control la medicul de familie.

| anonimaalee29 explică (pentru Evolution):

La scoala nu prea ma misc, ma mai ridic din banca si ma plimb prin clasa, dar dupa ce plec de la scoala ma duc la sala si stau vreo 2 ore. Da, stau dreapta, dar uneori mai stau putin cocosata.

| Violleta2022 a răspuns:

Fa sport! Apuca-te serios de alergat sau mers pe bicicleta si iti va trece orice durere osoasa.

| sierra1 a răspuns:

Zici: Fac miscare, dupa scoala ma duc cate 2 ore la sala pe zi.

Dar dacă ai durerile de care zici din cauza exercițiilor (prea) intense de la sălă?

| anonimaalee29 explică (pentru sierra1):

Problema persista de dinainte sa merg la sala.

| sierra1 a răspuns (pentru anonimaalee29):

Ziceam : Dar dacă...

| Victoria18 a răspuns:

Miscare, fa cel puţin 30 de minute miscare pe zi, or sa treaca de la sine si incearca in pauze sa nu stai deloc in banca, te plimbi prin clasa fara rost, te plimbi afara, nu conteaza, chestia e sa nu stai in banca. Poti de asemenea sa faci genoflexiuni cel puţin 30 pe zi.

| anonimaalee29 explică (pentru Victoria18):

Fac miscare, dupa scoala ma duc cate 2 ore la sala pe zi. In clasa nu prea ma misc, intr-adevar.

| Victoria18 a răspuns (pentru anonimaalee29):

Degeaba! Atata timp cat nu te misti atatea ore la scoala. Poate stai si incordata in banca. Este si asta o cauza.

| anonimtornado a răspuns:

Poziție incorectă în bancă, masa/scaun necorespunzătoare.
https://www.formaremedicala.ro/......latorului/

Recomand să faci exerciții de intindere înainte de ore, in pauze, după ore.