| mihara a întrebat:

Ce pot sa fac sa scap de depresie am avut o zii si o noapte in care nu am dormit, din cauza grijilor, problemelor.
.
,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ostea a răspuns:

În primul rînd trebuie să înveți să te relaxezi.
În al doilea rînd te gîndești prea intens la probleme. Lasă-le să curgă cum vor ele și încearcă să te detașezi ușor de ceea ce îți provoacă neliniște.

Dacă te agiți și suferi în interiorul tău crezi că ele se vor rezolva?

Te hrănești minut după minut cu energia problemelor.
Încetează să faci asta.

Ieși în natură
Ascultă muzică liniștită
Uită-te la filme cu subiecte care să-ți ridice moralul
Mănîncă sănătos
Zîmbește mai des
Dăruiește cîte o vorbă bună familiei, prietenilor, persoanelor apropiate, vecinilor.

Important este să descoperi ce lucruri te fac să te simți mai sus decît ești acum.

Nu uita că trebuie să eviți persoanele nervoase, despresive care pot amplifica starile ce le ai.

Nu te mai complica în probleme, riști să zici la un moment dat că ești una cu problema și este total fals.

Dacă vrei să vorbim în privat, dai mesaj.
Numai bine.
Zîmbește, zîmbetul dizolvă negativitățiile.
Și nu uita că doar TU deții cheia sufletului tău și doar TU poți pune punct suferinței.

| Diaste a răspuns:

Iesi cu prietenii la o plimbare pe afarahappy[putina distractie ajuta mereu]...sau gaseste o activitate care iti place. De preferat cand ai o depresie stai in jurul persoanelor cu care te simti binewinking