| DaRkMist69 a întrebat:

Ce poti manca atunci cand ai diabet zaharat de tip 2?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mancare saraca in grasimi si zaharuri. Dintre zaharuri trebuie sa stii ca nu toate sunt la fel de nocive, unele putand fi consumate cu moderatie.
Indiferent de regimul alimentar, ar fi bine sa consumi 2-3 catei de usturoi, este un medicament bun in tratarea foarte multe boli.

| Raniia a răspuns:

Recomandarile mele sunt orientative,ele necesitand a fi adaptate tolerantei induvidiale si boliilor asociate de care sufera fiecare pacient; Alimente care nu contin zahar si nu trebuie cantarite zilnic:carne(vaca,porc,pasare),peste, branzeturi(branza de vaca, cascaval.cas,urda),grasimi(untdelemn,margarina),legume(varza,vinete,spanac,dovlecel,rosii,ardei grasi,ciuperci,castraveti), fructe(lamai, grapefruit).oua.Alimente care se consuma obligatoriu cantarite:fructe proaspete(capsuni,cirese,gutui,caise),lactate(branza de vaci,iaurt),fainoase(cartofi,orez, gris), paine.Alimentele interzise sunt:zahar,prajituri,ciocolata,bomboane,miere de albina,cozonac,curmale,dulceturi,bere,vin dulce,must, siropuri, sucuri cu zahar.Alcool ocazional!

| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Evita mancarea grasa,sau prea tare prajita, saratul in excees.
In rest poti manca fructe compoturi, lactate ai voie orice dar cu o anumita masura!

| JiHyun a răspuns:

Ar trebui să mănânci mai multe cereale, fructe şi legume şi mai puţine grasimi saturate

| DaRkMist69 explică:

Ok.in primul rand eu am pus o intrebare din curiozitate.nu eu am diabet ci vecinamea.in fine.

| Albescu_Silviu-Claudiu_1987 a răspuns:

Consulta un medic specializat!

| pantsonkiddo a răspuns:

Decat sa pui intrebari stupide pe site-uri, nu mai bine consulti un medic? Sau esti adeptul "tratamentelor babesti" si iei si tu ce ai auzit ca a luat vecina?!