| Nimeni10 a întrebat:

Ce poti sa patesti daca stai suparat tot timpul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
31 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă stai, așa rămâi.

| gabicoo a răspuns:

Devii depresiv! Asta dacă nu ești deja!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Supărarea este putregai in oase. Așa afirma Biblia. Asta însemnând ca omul in timp ce este supărat pierde mult calciu ce duce la boli neurologice, alergii etc.

| CleanHeart a răspuns:

Simti tristete in loc de fericire atata tot.
Gandul pozitiv ne aduce multe lucruri bune.

| RKBlue a răspuns:

Primești premiul pentru supărăciosul anului.
Si nimeni nu va mai vrea sa stea prin preajma ta, dupa o vreme.
Si poti dezvolta diferite probleme psihice si fizice.
Si ar trebui sa mergi la un psiholog.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Si psihologul ar putea rezolva probleme pentru care tipul e suparat? Psihologul mai mult numai asculta corect?, sau da sfaturi generalitati
Nu exista sanse ca altul sa-ti rezolve problemele/necazurile supararile tale.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, dar daca te ajuta si iti da sfaturi, ai mai multe sanse sa ajungi sa intelegi exact ce te face suparat si ce te afecteaza si vei putea scapa mai usor.
Doar nu o sa stea sa se planga la prieteni(cum spun unii ca ii ajuta). In afara de "va fi bine","si eu am trecut prin asta" sau "asta e", nu stiu sa zica.Si nici alea nu ajuta.

| Bruno92 a răspuns (pentru RKBlue):

Nu e ok sa spună la prieteni, nici nu are, și dacă ar avea unii transmit informația mai departe că așa sunt ei, gunoaie! In final va fi stigmatizat și marginalizat. Așa stau lucrurile in Romania, daca și probleme de astea ești stigmatizat nicidecum înțeles de societate, mentalitate neandertaliana.

| RKBlue a răspuns (pentru Bruno92):

Foarte rar gasesti persoane care sa te inteleaga.Cei care iti raman aproape, in marea majoritate, nu se comporta prea intelegator...
La noi e inca mentalitatea aia invechita ca daca mergi la doctor esti neaparat bolnav, daca mergi la psiholog esti nebun...

| Bruno92 a răspuns (pentru RKBlue):

Exact,ai pus punctul pe i. Eh unii minează că ar empatiza și când sunt cu alții îl barfaste de nu ai mai văzut așa ceva, sa nu mai spun că unii habar nu au ce e depresia sau anxietatea te declara direct dus cu cabina.e mai bine sa tii pentru tine, in ziua de azi nu e ok sa ai încredere în nimeni, nimeni nu îți vrea binele, cat prezinți un interes sunt toți langa tine, putini rămân și la greu.el nu are nici măcar pe cineva care sa ii înțeleagă, neavând prieteni deloc. unii nu înțeleg că e mai grav sa fii prost nativ decât depresiv sau anxios. pentru prostie nu există tratament la ora actuală.

| RKBlue a răspuns (pentru Bruno92):

Secretele nu mai sunt secrete in momentul in care mai mult de o persoana le cunoaste.
Nu as spune nimanui(si nici nu o fac) cele mai importante lucruri despre mine.De ce? M-ar putea rani.
Una e aici pe net, anonim, si alta e sa stie cineva ceva rau despre tine si sa-ti si poata face rau(numai posibilitatea imi da dureri de cap rolling on the floor )
Sunt multi care nu au realizat si pare ca nu realizeaza, ca si daca ai un prieten bun, care nu ti-ar face rau, poate e mai bine sa nu te deschizi chiar cu totul.Si daca nu e rautate, multe lucruri pot sa scape din gura lui.
Sadly, cum ai zis tu, prostia nu are tratament.Dar are preventie.Pacat ca societatea noastra impiedica preventia.Si, de multe ori, fericirea.

| Bruno92 a răspuns (pentru RKBlue):

Da Man așa e. e bine că nu ai spus nimănui, bravo ție, asta denota că ești un tip Smart. Așa se trebui să facă fiecare sa țină pentru el, să meargă pe burtă daca vrea sa fie ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresia,anxietatea si supararea excesiva cresc riscul de a face diabet pe sistem nervos.Care de cele mai multe ori nu este pe insulina.
Cu toate astea nu este bine sa stai suparat, iti va afecta starea de spirit si viata cotidiana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poţi să intri în depresie sau să dezvolţi diverse afecţiuni fizice, cum ar fi dureri de cap frecvente, dureri în piept sau dureri de stomac, atacuri de panică, etc.

| Bruno92 a răspuns:

Depresie,diabet, boli autoimune gen lupus care e o boala foarte grava.antidepresivele ajuta sa ai o stare mai ok.

| Nimeni10 explică (pentru Bruno92):

Daca am fost suparat mult timp e posibil sa am una dintre bolile alealaughing?

| Bruno92 a răspuns (pentru Nimeni10):

Da, depresie moderată, care netratata se va croniciza și va fi de netratat

Răspuns utilizator avertizat
| Bruno92 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu are abilități sociale nu o avut de mic prieteni, nu o avut nimic, e foarte dificil. daca nu ai personalitate nu te baga nimeni in seama se plictisește lumea imediat de tine, te evita. Asta e determinat de genetic sau din cauza unei copilării dificile, traumatizante

| Bruno92 a răspuns (pentru Joker3134):

Sportul da asta îl sfătuiesc și eu să facă, să meargă la sala poate acolo își face un amic ceva cu care să iasă la o bere.e cu moralul la pământ are nevoie de antidepresive care sa îl readucă la viață gândul pozitiv nu funcționează când ai depresie și autosugestia trebuie sa faci ceva sa ieși din mocirla și el nu prea are ce sa facă fiindcă nu o avut prieteni de mic copil.

| Bruno92 a răspuns (pentru Nimeni10):

Ascultama ce îți spun, când depresia va deveni cronica nu o sa mai poți face nimic așa că fa acum cat ai timp încearcă să îți depasesti condiția altfel vei plânge în pumni peste câțiva ani numai la sinucidere o sa te gândești, de insomnii nu vei scăpa, deci urmează tratament antidepresiv asculta și apucate de sport lasă banii că știu că și din cauza asta ești asa daca vei avea bani fetele vor profita de tine.fa ceva sa te dezvolți personal, citește cărți, mergi la un sociolog poate ai vreo pasiune ținete de ea, depresia apare atunci când omul nu mai are nici un scop, și sedentarismul duce la depresie deci multă mișcare.

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Asculta -ma *

| Nimeni10 explică (pentru Bruno92):

N-am depresie.

| Bruno92 a răspuns (pentru Nimeni10):

O sa ai daca nu schimbi stilul de viață, te asigur happy

| Bruno92 a răspuns:

Din ce cauza ești supărat? Schimba locul daca nu te poți integra în societate, schimbi locul, schimbi norocul!

| ValentinGabi a răspuns:

O să te îmbolnăvești si nu e bine

| EuSuntOmul a răspuns:

Nu stiu frate eu la cs am nervi nu sunt suparat

| NoName5435426976425 a răspuns:

Dar de ce sa stai mereu suparat?
N-ai prieteni ma?
Ba cand vad oameni ca tine din astia fara un pic de viata sociala...NO COMMENT

| Jay1 a răspuns (pentru NoName5435426976425):

Supărarea nu realizează nimic, nu putem înlătura supărarea pînă când n-o înlocuim cu ceva mai bun!

| Nimeni10 explică (pentru NoName5435426976425):

Bine ca ai tu viata sociala, nu de prieteni e vorba aici, la ce ai mai scris tu mesajul asta?

| Bruno92 a răspuns (pentru NoName5435426976425):

Decât să aibă fake friends mai bine așawinking