| Chirosan a întrebat:

Ce probleme de sanatate dezvolta mai usor vegetarienii si veganii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum vad eu lucrurile : vegetarienii nu ar putea avea probleme prea mari de sanatate mai ales ca dieta lor este oarecum contra cancer, pe de alta parte carente de vitamine si altele asemenea cred ca ar putea avea acesti ierbivori denumiti vegani care in opinia mea nu-s sanatosi la cap. Adica ok si ca vegetarian e cum e dar isi pot asigura in afara de carne din mult mai multe surse combustibilul "vietii" proteina, in schimb as zice ca veganii pot ajunge subnutriti malnutriti etc nu poti manca iarba si altele asemenea si sa ramai sanatos mereu, clar nu! Nu vorbim aici de carnivori ca noi ne imbolnavim cel mai des si rau datorita la mizeriile scoase pe piata de alte mizerii de oameni. Omul are nevoie si de proteine si de minerale si vitamine si de carbohidrati etc toate in cantitati rezonabile, ori ierburile proaspat cosite nu te ajuta sa ai toti acesti nutrienti!

| gabicoo a răspuns:

Nechează, behăie și rag!
E răzbunarea animalelor care rămân flămânde din cauza lor!

| Eireann a răspuns:

Deficienta de vitamina B12 - conform unui studiu chiar 92% din vegani sufera de aceasta problema si 2/3 din vegetarieni.

| badpanda a răspuns:

Nu se poate generaliza, unii vegani /vegetarieni sunt mai informati decat altii, au resurse financiare poate mai bune decat altii.
Probleme au in general carnivorii si cei care consuma alimente procesate pline de E-uri, faina alba, zahar alb, alcool etc.
Proteinele vegetale sunt mai bune decat cele animale.Cresterea de animale genereaza mai multe gaze de sera decat toata industria auto.
https://www.digi24.ro/......oc-1372631
https://viataverdeviu.ro/impactul-cresterii-animalelor-asupra-mediului