Întrebare recomandată | GGabiy a întrebat:

Ce probleme poate provoca pc-ul in afara de cele de vedere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SexyGanstas a răspuns:

Da, dar nici stresul nu e sanatos. Sa te stresezi pentru examene de exemplu din cand in cand e bine, pentru ca te pune in miscare. Dar daca esti stresat tot timpul, nu e bine.

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diaree

| KiszMy a răspuns:

Probleme cu legea, în cazul în care comiți infracțiuni cibernetice.

| SilviaPunct a răspuns:

Salut! Din cauza pozitiei vicioase favorizeaza modificari ale coloanei vertebrale pentru cei ce fol mult timp pc-ul si nu au o pozitie adaptata. Senzatie de ochi uscat pentru ca, asa cum a mai spus cineva, uitam sa clipim. Pentru persoanele care lucreaza si tasteaza fff mult o perioada mare de timp poate aparea ceea ce se numeste sindrom de tunel carpian (furnicaturi, intepaturi in degete pentru inceput). Ca sa nu mai amintim de problemele de integrare sociala pentru tinerii care folosesc in mod indelungat si excesiv calculatorul. (+depresie, anxietate in situatii deosebite). Mult spor!

| andrabella a răspuns:

Dependența, nevorzitate, iti ia atenția

| Departure a răspuns:

In cel mai rau caz devii anti-social

| Kiñg99 a răspuns:

Nu uita sa clipesti
Lipsa de miscare slabeste forta muschilor
O pozitie gresita favorizeaza aparitia varicelor si duce la paralizie
Fa miscare ca sa eviti riscurile! Success)

| SexyGanstas a răspuns:

Poti sa te ingrasi!
Devii autist daca stai mai mult de 2 ore pe zi!
Daca joci metin poti deveni retard mental si imobil.

| PullFull a răspuns:

Dependenta,lumea virtuala, dureri de cap.

| Skippy223 a răspuns (pentru PullFull):

Durerile de cap dispar după un timp. Experienta proprie.

| GGabiy explică (pentru Skippy223):

Auzi, durerile astea cat de mult au durat?

| Skippy223 a răspuns (pentru GGabiy):

Nu stiu sa-ti spun exact. A durat ceva vreme. As spune cateva luni de folosit calculatorul des si pe timp mai indelungat. Minim 4 ore intr-una.

| GGabiy explică (pentru Skippy223):

Intreb pentru ca am mai mereu dureri de cap, asta a inceput tot de la pc m-am epuizat si am stat 2 zile nonstop ca un nesaturat voiam eu sa fac o prostie si am durerile astea slabute de cap ma si simt prost si nu stiu daca sigur e de la pc, iti zic asa poate ma ajuti cu ceva desi o sa sune ciudat. cand merg si trebuie sa traversez mi-e greu sa ma opresc. poate fi de la pc?

| Skippy223 a răspuns (pentru GGabiy):

Pai dupa ce joci un joc mult timp, incepe sa ti se imprime in subconstient si de exemplu daca joci un MMORPG ca si World of Warcraft o periaoda lunga de timp intr-una, sau orice altceva, si vezi ceva pe jos, ai impresia ca este de luat(ca si cum ai face in joc, de altfel). Acuma nu stiu de jocuri ai jucat tu, dar nu ar trebui sa-ti afecteze fizicul. Poate esti obosit, 2 zile nonstop este exagerat de mult. Daca nu ai dormit, e normal sa te simti ciudat. Cand suntem obositi sau privati de somn, riscam sa avem atacuri de panica si anxietate, si in cazul ala functiile motorii isi pierd din tenacitate. Daca nu dormi, ajungi sa fi la fel de competent ca si un om sub influenta alcolului, adica deloc. Odihneste-te bine, si daca tot nu te simti mai ok, du-te la un medic.
Iar pentru dureri de cap, un ibuprofen sau algocalmin e de ajuns.

| GGabiy explică (pentru Skippy223):

Posibil zilele alea ma culcam la 12 cu laptopul in brate si de dormit nu prea dorm bine..., samp ma joclaughing si faza e ca imi afecteaza si gandirea si e naspa, si la cum ma comport poate sa fie si de la stres?

| SexyGanstas a răspuns (pentru GGabiy):

Da, dar nici stresul nu e sanatos. Sa te stresezi pentru examene de exemplu din cand in cand e bine, pentru ca te pune in miscare. Dar daca esti stresat tot timpul, nu e bine.